Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, hesaplamaları, hesaplamalarıkimya, kanunları, kimya, konu

Kimya Kanunları Ve Hesaplamaları-Kimya Kanunları Ve Hesaplamaları Konu Anlatımı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Kanunları Ve Hesaplamaları-Kimya Kanunları Ve Hesaplamaları Konu Anlatımı

Kimya Kanunları ve Hesaplamaları; 1Kütle Korunumu Kanunu:Reaksiyona giren maddelerin kütleleri toplamı,reaksiyondan çıkan maddelerin kütleleri toplamına eşittirBu kanuna Lavoisier kanunu denir 2Sabit Oranlar Kanunu:Bir bileşikteki elementlerin kütleleri arasındaki orana denirBu oran giren maddelerin mol sayıları oranına eşittir 3Katlı Oranlar Kanunu:İki element birbirleriyle birden fazla bileşik yaptıklarında elementlerden birisinin kütlesi sabit iken diğer elementin bileşiklerdeki kütlelerinin oranına katlı oranlar kanunu denirX2Y3 ve XY2 bileşiklerinde Y’ler arasıki orana katlı oranlar kanunu denir Kimyasal Hesaplamalar; Maddelerin birbirleriyle etkileşerek yeni maddeler oluşturmasına kimyasal olay denirBu tepkimelerde; • Kütle • Atom sayısı ve çeşidi her zaman korunurken; • Mol sayısı • Molekül sayısı • Hacmi, değişebilir 1Avagadro Hipotezi:Aynı sıcaklık ve basınçta bütün gazların eşit hacimlerde eşit sayıda tanecik bulunurYani ayrı şartlarda (basınç ve sıcaklık aynı) bulunan maddenin eşit hacimlerinin mol sayısı de eşittir Kimyasal Tepkimeler: Kimya Kanunları ve Hesaplamaları; 1Kütle Korunumu Kanunu:Reaksiyona giren maddelerin kütleleri toplamı,reaksiyondan çıkan maddelerin kütleleri toplamına eşittirBu kanuna Lavoisier kanunu denir 2Sabit Oranlar Kanunu:Bir bileşikteki elementlerin kütleleri arasındaki orana denirBu oran giren maddelerin mol sayıları oranına eşittir 3Katlı Oranlar Kanunu:İki element birbirleriyle birden fazla bileşik yaptıklarında elementlerden birisinin kütlesi sabit iken diğer elementin bileşiklerdeki kütlelerinin oranına katlı oranlar kanunu denirX2Y3 ve XY2 bileşiklerinde Y’ler arasıki orana katlı oranlar kanunu denir Kimyasal Hesaplamalar; Maddelerin birbirleriyle etkileşerek yeni maddeler oluşturmasına kimyasal olay denirBu tepkimelerde; • Kütle • Atom sayısı ve çeşidi her zaman korunurken; • Mol sayısı • Molekül sayısı • Hacmi, değişebilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com