Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
elementler, niobyum

Elementler - Niobyum Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Elementler - Niobyum Nedir?

Sembol: Nb

Atom numarası: 41
Atom ağırlığı: 9290638 g/mol
Oda koşullarında (25°C 298 K): Gri metalik katı
Metal
d-blok elementi
Niyobyum metali 1801 yılında Charles Hatchett tarafından keşfedilmiştir
Doğada yaygın olarak, niobit [(Fe, Mn)(Nb, Ta)2)O6], niobit tantalit [(Fe, Mn)(Ta, Nb)2)O6], mineralleri içerisinde bulunur
Minerallerinde aynı zamanda bulunan tantal ve niobyumun kimyasal özellikleri birbirine çok benzediği için ayrışması zordur Niobyum mineralinden önce alkali çözelti ile sonra da hidroflorik asit yarımı ile ekstrakte edilir Çözeltideki tantal sıvı-sıvı ekstraksiyonu yardımı ile ayrılır Bu uygulamada tantal tuzu MIBK (metil isobütil ketone, 4-metil pentan-2-on )ile ekstrakte edilir Niobyum çözeltide kalır HF? li çözeltinin MIBK çözeltisi ile ekstraksiyonu ile organik çözelti niobyum içerir Daha sonra bu çözeltide ki niobyum oksidine dönüştürülür Karbon veya sodyum ile indirgenerek saf metalik niobyum eldedilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com