Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
polietilen, tereftalat

Polietilen Tereftalat Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Polietilen Tereftalat Nedir?

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Polietilen tereftalat zincir yapısı

Polietilen tereftalat, (PET, PETE, PETP) polyester ailesine ait termoplastik bir malzemedir Meşrubat, yiyecek ve içecek kapları,sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır Isıl işlenmesine bağlı olarak, amorf (şeffaf) ve yarı-kristal (opak ve beyaz) malzeme olarak mevcuttur
En önemli kullanım avantajı, tamamen geridönüşebilir olmasıdır Diğer plastiklerden farklı olarak, polimer zincirleri, sonraki kullanımlar içinde eski halini almış durumdadır PET hammadde tanımlama kodu olarak 1 ile ifade edilir

PET hammadde geri dönüşüm kodu

PET kalınlığına bağlı olarak yarı-rijit (yarı-katı) ve rijit (katı) olabilir Çok hafiftir İyi bir gaz ve nem bariyeri olarak kullanılır Serttir ve darbeye karşı dayanıklıdır Doğal olarak renksiz ve şeffaftır
İnce film olarak üretildiğinde, PET sıklıkla alüminyum ile kaplanır ; yansıtıcı ve opak bir hale gelir PET şişeler, mükemmel bariyer malzemesi olup, özellikle meşrubatlar için çok yaygın kullanım alanı vardır
Fiber veya cam partikül dolgulu olduğunda, kayda değer bir şekilde sert ve daha uzun ömürlü bir hal alır
PET, 1941 yılında Calico Printer?s Ortaklığı tarafından Manchester'da patentlenmiştir PET şişe ise 1973 yılında patentlenmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com