Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, ayna, dersi, fizik, hakkında, içerik, konu

Ayna Fizik Dersi Ayna Hakkında Konu Anlatımı İçerik

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ayna Fizik Dersi Ayna Hakkında Konu Anlatımı İçerik

AYNAekoratif sanatlarda yansıma yoluyla görüntü veren ve çoğunlukla bir çevreyle çevrili olan parlatılmış metal parçası yada arkası sırlanmış cam tabakaAntik çağda yansıtıcı olmayan arka yüzlerine desenler oyulmuş, metal hafifçe dışbükey, cilalı diskler kullanılırdıİlk örnekler el aynalarından oluşuyordu; bütün vücudu yansıtacak kadar olanlar ancak İS 1 yy ’da ortaya çıktıRomalılardan alınan ve genellikle gümüşten, bazen de cilalı tunçtan yapılmış el aynaları Avrupa da gittikçe yaygınlaştıOrtaçağda, yoğun biçimde bezenmiş fildişi yada değerli metallerden yapılma kılıfları olan ve kadınların kemerlerine astığı taşınabilir aynalar çok gözdeydi

Arkası metal aynalar 12yy sonunda ve 13yy başında kullanılmaya başladı Rönesans’a gelindiğinde ise, Venedik ayna üretim merkezi olarak özellikle ün kazanmıştırUstalıkla pahlandırılmış kenarlarıyla özellikle övgü toplayan Venedik aynaları üstün nitelikleriyle tanıyorduBaş yargıçların koyduğu sınırlamalara karşın, Venedikli işçiler, sanatlarının sırlarını öteki merkezlere sızdırmaları için yapılan kışkırtmalara kapıldılar ve 17yy ortalarına gelindiğinde ayna üretimi Londra ve Paris’te çok yaygınlaştıGenel olarak aynalar, özellikle de büyük boyutlu çeşitleri çok pahalıydıO dönemde Versailles sarayı’nın hayranlık, bir ölçüde, geniş salonlarını süsleyen çok sayıda aynalarından ileri geliyordu

17 yy sonunda ayna ve çerçevelerinin iç dekorasyondaki önemi artmaya başladı İlk çerçeveler genellikle fildişi, gümüş, abanoz yada bağadan yapılıyordu, ceviz, zeytin ve sarısalkım kakmalarla kaplanıyorduAyrıca iğne işi ve boncuk çerçeveler de vardı

18yy ‘da duvar aynaları moda olduVenedik cumhuriyeti tarafından Osmanlı sarayına armağan edilen aynalar İstanbul’ da ki Aynalı kavak Kasrı’na yerleştirilmişti

19yy ‘da ayna üretiminde yeni ve ucuz tekniklerin ortaya çıkması ayna kullanımını önemli ölçüde yaygınlaştırdıAynalar yalnızca gardırop ve büfe gibi mobilyaların bir parçası olmakla kalmayıp, aynı zamanda parlak kesme bezemelerde donatılarak lokanta ve bar gibi genel yerlerin iç dekorasyonunda kullanılmaya başladı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com