Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, konu, planck, sabiti, özeti

Planck Sabiti Nedir - Planck Sabiti Hakkında - Planck Sabiti Konu Özeti

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Planck Sabiti Nedir - Planck Sabiti Hakkında - Planck Sabiti Konu Özeti

Planck sabiti, modern fizikte en önemli iki sabitten biridir, diğeri ise ışığın hızıdır

Max Planck, kuantum fiziğinin ilk kurucularından biridir Onun ana katkısı, elektromanyetik ışımanın ayrı kuantalar içinde gerçekleştiği yönündeki teoremiyle, her bir kuantumun evrensel bir sabitle, her koşulda ve her referans noktasına göre sabit kalan fiziksel bir oran veya payla ilişkili olduğu yönündeki keşfiydi Bugün, biz, kuantaları, herhangi bir periyodik veya dalgamsı bir süreçle, örneğin atomlardaki elektronların salınımları veya yörüngeleriyle ilişkilendiriyoruz

Planck sabiti, bir parçacığın enerjisinin frekansına olan oranıdır Matematiksel olarak bu şöyle yazılır:

ħ = E/f

Dolayısıyla eğer bir parçacığın frekansı artarsa enerjisi de artar Frekansı azalırsa enerjisi de azalır; ama Planck sabiti her zaman aynı kalır

ħ= h/2π

ħ ?nin sabitliği Doppler kayması olarak bilinen etkide ortaya çıkmaktadır Bu bir tren düdüğünün, tren yanımızdan geçerken sesinin azalması olarak belirmektedir; çünkü saniye başına düşen titreşim azalmaktadır

Eğer bir fotonun bir referans düzemlinde örneğin dünyada, yol aldığını ele alacak olursak, diğer düzlemdeki bir seyir noktasına göre fotonun görünür rengi referans düzlemlerini izafi hızlarına bağlı olacaktır Referans düzlemleri birbirinden uzaklaşıyorsa algılanan renk daha kırmızı, birbirine yaklaşıyorsa daha mavi olacaktır Algılanan frekans da aynı şekilde değişecektir Ama Planck sabiti, rengin (enerjinin) frekansa oranı hep aynı kalacak, diğer türlü izafi olacak bir dünyada sabir bir referans noktası sağlayacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com