Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanları, aynaların, kullanım

Aynaların Kullanım Alanları

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aynaların Kullanım Alanları

Aynaların
Kullanım
Alanları
Aynaların Kullanıldığı Yerler - Parabolik Aynalar - Aynalarda Görüntü Oluşumu - Aynalar Hakkında

Kullanıldığı yerler

Tümsek aynalar, seyahat otobüslerinde dikiz aynası olarak yaygın kullanılma alanı bulmaktadır Teleskop imalinde de kullanılır Tepe noktası delinmiş tümsek aynalar ise kulak, burun, boğaz boşluklarını incelemede kullanılır Bu tür aynalar ile yapılan incelemeler başarılı neticeler verir Çukur aynalar ise mikroskoplarda ve banyo aynası olarak kullanılır

Parabolik aynalar

Yansıtıcı yüzeyleri parabolik olan aynalardır Otomobil farlarındaki aynalar birer parabolik aynadır
Diğer ayna türleri arasında silindirik aynaları saymak mümkündür Bu tür aynalar gerçek görüntüye benzemeyen acayip görüntüler verirler Panayır yerlerinde ve fuarlarda eğlence maksadıyla kullanılan bu tip aynalar, parabolik ve silindirik aynalarıdır

Aynalarda Görüntü Oluşumları

Net bir görüntü oluşabilmesi için yansıtıcı yüzeylerden yansıyan ışınların düzgün bir şekilde gözümüze yaklaşması gerekir

Bir cismin düz aynadaki görüntüsü,cisimle aynı büyüklükte ve düzdürDüz ayna önüne geçip sağ

elimizi kaldırdığımızda, sol elimizi kaldırmış gibi görünürüzSol kulağımızı tuttuğumuzda aynadaki görüntümüzde sağ kulağımızı tutmuş gibi görünürüzBu yüzden bir cismin düz aynadaki görüntüsü önündeki cisimle simetriktir deriz

Durgun bir su birikintisine baktığımızda su yüzeyinde düzgün yansıma sonucu net bir görüntümüz oluşurEğer su içine küçük bir taş atılarak suyu hareketlendirecek olursak görüntümüz bozulurBunun sebebi pürüzlü, dalgalı yüzeylerde düzgün yansıma oluşmamasıdır

Eğer cisim şekildeki gibi bir çukur aynanın önüne konulursa cismin görüntüsü büyük ve düz olurBu durum cismin ayna ile odak noktası arasına girmesiyle oluşurBu şekliyle kullanıldığında çukur aynaya Dev Aynası da denilir

Tümsek aynanın önüne konan cismin görüntüsü küçük ve düz olur Tümsek ayna ile bir odanın içindeki tüm eşyaları,sınıfımızın içindeki tüm arkadaşlarımızı ve eşyaları görmemiz mümkündür Tümsek aynalar çok geniş bir alanı görebilme imkanı sağlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com