Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
göremediğimiz, işık, türleri

Göremediğimiz İşık Türleri

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Göremediğimiz İşık Türleri

Göremediğimiz Işık Türleri
ışık türleri - görülmeyen ışıklar - gama ışınları - mikrodalga - kızıl ötesi - göremediğimiz ışık türlerinden nerelerde yararlanırız - saydam olmayan cisimlerden geçen ışık türleri

Işık gözümüzle görebildiğimizin dışında göremediğimiz ancak varlığını değişik yöntemlerle algılayabildiğimiz ışık türlerini de içerir

Tüm ışık türleri özelliklerine göre sıralanırsa ışık spektrumu ya da ışık tayfı denilen enerji bandı ortaya çıkar Işık spektrumunu oluşturan ışınlar görünür ışığın yanı sıra; radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızıl ötesi ışınlar, morötesi ışınlar, X ışınları ve gama ışınlarıdır Görünür ışık bu tayfın %1 inden azını oluşturur

Radyo dalgaları, radyolar için tanımlanan kısa, orta ve uzun dalgalar ile televizyon dalgalarıdır Cep telefonlarında da radyo dalgaları kullanılır
Mikrodalgalar radar sistemlerinde, mikrodalga fırınlarda kullanılır
Kızıl ötesi ışınlar, fizik tedavide, ev ve hastanelerin ısıtılmasında, yeraltındaki madenlerin ve tarımsal ürünlerin tespitinde, termogram adı verilen cihazda ve uzaktan kumandalarda kullanılır
Morötesi ışınlar diğer ismiyle ultraviyole ışınlar floresan lambalarda, kaynak işlerinde kullanılır
X ışınları; röntgen filmleri ile hastalıklarının teşhisinde ve dişçilikte kullanılır
Gama ışınları tıpta hem teşhis hem de tedavi için kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com