Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hooke, kanunu

Hooke Kanunu

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hooke Kanunu

Hooke
kanunu
Hooke Kanunu Hakkında - Fizik Kanunları

Hooke kanunu, bir maddenin bozunumunun, bozunuma sebep olan kuvvetle yaklaşık doğru orantılı olduğunu açıklayan kanun Bu kanuna[size="3"> uyan maddelere "]kanunu[/size] 17 yüzyıl İngiliz fizikçisi Robert Hooke'un ardından isimlendirilmiştir Hooke, kanununu 1676'da "ceiiinossssttuu" Latince anagramıyla yayımlamış, 1678'de ise çözümünü vermiştir: Ut tensio, sic vis (Türkçe anlamıyla Ne kadar uzanım, o kadar kuvvet)

Hooke kanununa uyan sistemlerde uzanım miktarı ağırlığa lineer bağlıdır Bu bağıntı şu biçimde ifade edilebilir:

Eksi (-), hareketin yönünü belirtir Burada,

x, çekilen durumun sistemin denge durumuna olan uzaklığı (genellikle metre cinsinden)
F, sistemin denge durumuna ulaşmak için uyguladığı kuvvet (genellikle Newton cinsinden) ve
k, kuvvet sabiti veya yay sabiti

olarak tanımlanır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com