Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
articles, belgisiz, belirli, definite, indefinite, ingilizce, sıfatlar

İngilizce Belgisiz Ve Belirli Sıfatlar (İndefinite And Definite Articles: A, An, The)

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İngilizce Belgisiz Ve Belirli Sıfatlar (İndefinite And Definite Articles: A, An, The)

İngilice belgisiz sıfatlar yani indefitine articles, ?a ve an? dir Türkçede ?Bir? (1) anlamına gelirler Belirli olmayan bir obje ile birlikte kullanılırlar Yani bu obje herhangi bir objedir, özel bir durumu yoktur
Belgisiz Sıfat - indefinite article: a
Eğer kelimenin okunuşu (buraya dikkat edin, kelimenin kendisi değil) sessiz harf ile başlıyorsa ?a? kullanılır
It's a gift
O bir hediye
It's a lovely day
Çok güzel bir gün
Belgisiz Sıfat - İndefinite article: an
Belirli olmayan objeler için kullanılır Eğer kelimenin okunuşu sesli harf ile başlyorsa ?an? kullanılır
Can I have an orange juice?
Portakal suyu alabilirmiyim
I am an English teacher
Ben bir İngilizce öğretmeniyim
I will be there in an hour
Bir saat içinde orda olacağım

Definite article: the
Eğer hakkında konuştuğunuz nesne ile ilgili konuşmacı ve dinleyici bilgi sahibi ise ?the? kullanılır
The player is very good
Oyuncu çok iyi
Did you clean the car?
Arabayı temizledin mi?
Burada söz konusu olan bizim arabamızdır Sadece bir tane var Belirli bir araba söz konusu
Aşağıdaki örnekleri inceleyelim:
This is a beautiful painting Does the artist live near here?
Güzel bir tablo Sanatkar buralarda mı yaşıyor?
İlk cümlede belirli olmayan bir tablodan bahsedildi Ama ikinci cümlede ise tablonun sahibi, yani belirli bir sanatkardan söz edildiği için ?the? kullanıldı
I bought a new toothbrush this morning and I can't find it I'm sure I put it in the bathroom
Bu sabah yeni bir diş fırçası aldım ama onu bulamıyorum Eminim onu banyoya koydum
Yine ilk cümlede sadece konuşan taraf diş fırçasından haberdar olduğundan ?a? kullanıldı Banyo ise belirli olduğundan ?the? kullanıldı
There's a man at the door He wants to see you
Kapıda bir adam var Seni görmek istiyor
Bu cümlede de adam bilinen birisi olmadığında ?a? kullanıldı Ama ?door? belli olduğunda the kullanıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com