Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Gebelik & Doğum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğum, kurslar, öncesi

Doğum Öncesi Kurslar

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Doğum Öncesi Kurslar

Doğum Öncesi Kurslar

Doğum Öncesi Kursların Önemi

Toplumun geleceği ve temel taşı çocuklardır Çocuklar sağlıklı olduğunda toplumda sağlıklıdırBu bakışla sağlıklı toplumun oluşmasında eğitimli annelerin rolü inkar edilebilir mi?Anne bilinçli ve sağlıklıysa doğurduğu bebeğine de o bilinçle yaklaşacak sağlıklı çocuklar yetiştirecektir Sağlığa bakış toplumsal bir eğitim konusudurTabi ki eğitim annelerden başlar Özellikle hamilelik dönemlerinde annelerin bilinçli bir süreç geçirmeleri, bilinçli olarak doğuma hazırlanmaları bebek sağlığı ve anne sağlığı açısından çok önemlidirDoğru olan annenin sağlıklı normal, doğal doğum yapması, doğumdan sonra hijyeni, bebek emzirmeyi ve bebek bakımını bilmesi lazımdır Hatta bebek ilk yardımı konusunda bilgisi olmalıdır

Bu gün gelişmiş teknoloji sayesinde bebeğin anne karnında iken öğrenmeye başladığını biliyoruz Kişiliğinin yapı taşları anne karnındayken anneden öğrendikleri ile oluşurAnnenin endişeleri ve korkuları bebeğin öğrendiği ilk kavramlar olmamalıdır “Regresyon” (hipnozla geriye gidiş) terapilerinde bebeğin ilk travması anne ile birlikte yaşadığı doğum ya da sezeryan korkuları olarak çıkmaktadır

İstatistikler göstermiştir ki sakin ,gazsız ,huzurlu bebeklerin anneleri eğitimli huzurlu annelerdir

Bilmediğimizden korkarız ! Eğer anne adayının hamilelik ve doğumla ilgili bilgisi yetersizse, bedeninde neler olduğunu, nasıl sonuçlanacağını bilmiyorsa annenin korkması doğaldır Çevresindeki yine bilgisiz doğum yapmış annelerden dinlediği doğum hikayeleriyle korkuları,endişeleri artacaktır Hamileliği ve doğumu hayatının en güzel zamanlarından biri olması gerekirken bu sürecini ve doğumunu endişe ve korkuyla geçirecektir Hatta; doğumunda hayatı boyunca etkileneceği bir travma yaşayabilir Doğum sonu psikozları eğitimsiz annelerde çok sık görülmektedir

Bebek ölümlerinin önemli sebeplerinden biri annenin bebek bakımı konusundaki eğitim eksikliğidirÖzellikle anneye besleme,yıkama,yatırma,ilk yardım konularında eğitim verilmelidir

Doğum öncesi kurslar anneye ve babaya anne sağlığı, hamilelik, doğum, bebek bakımı gibi temel eğitimleri vermelidir ve bu konuda destek olmalıdır Kurslar bu konuda eğitim almış olan bilinçli kişiler ya da kurumlar tarafından verilmelidir

Bugün ”Hamile eğitimi” adı altında yaptırılan egzersizler (yoga-pilates vb) eksik eğitim niteliğini taşımamaktadır Kurslarda eğitim bütüncül olmalıdır ”Teorik” eğitim “Pratik” eğitimle birleştirilip , bedenin bütününe hitap edebilmelidir Bilginin tekrarlarla içselleşmesi sağlanmalıdır

Doğum öncesi eğitim veren Hamile Okulu’ nun vizyonu bu doğrultudadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com