Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
uzay, örnek

Örnek Uzay Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Örnek Uzay Nedir?

Olasılıkta, bir deneyin olabilir tüm sonuçlarının oluşturduğu kümedir Örnek uzayın her alt kümesi, "olay" adını alır Bir alt küme olarak örnek uzayın kendisine "kesin olay", boş kümeye ise "olanaksız olay" denir Eleman sayısı sonluysa "sonlu örnek uzayı" söz konusudur Böyle bir S uzayında her bir olaya karşı gelen sayı eksi değil ve bu sayıların toplamı 1'e eşitse S ye "sonlu olasılık uzayı", sayıların tümünün eşit olması durumunda da "eş olumlu örnek uzayı" adı verilir Eş olumlu bir örnek uzayında bir olayın olasılığı, uygun sonuçların sayısının olabilir sonuçların sayısına oranıdır
Örneğin; iki para atıldığında T tura ve Y yazı olmak üzere S= {TT, TY, YT, YY}'dır En az 1 tanesinin tura gelme olasılığı, {TT, TY, YT} alt kümesi 3 elemanlı olduğundan p=3/4'tür

Bir örnek uzayındaki n tane olay ikişer ikişer ayrık, birleşimleri örnek uzaya eşit ve her birinin olasılıkları sıfırdan büyükse, bu olayların oluşturduğu kümeye örnek uzayın bir "ayrışımı (parçalanışı)" denir Ayrışım kümesindeki elemanların olasılıkları toplamı 1'e eşittir
Örneğin; bir iskambil destesindeki kâğıtlar için A1 = {Siyahlar}, A2 = {Karolar}, A3 = {Kupalar} alınırsa bunların (A1,A2,A3) kümesi, 52 kâğıtlık örnek uzayının bir ayrışımıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com