Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deprem, oluyor

Deprem Nasıl Oluyor?

Eski 11-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Deprem Nasıl Oluyor?

depremin oluş nedeni - depremin oluş nedenleri - depremin oluşma sebepleri - deprem nasıl meydana gelir - deprem nedir nasıl meydana gelir - deprem nedir nasıl meydana gelir

Deprem yer kabuğundaki hızlı haraketlere denirYeryüzüne yakın alanlarda oluşur ve oluşması için bir enerji birikimi gereklidirDeprem Hiposant'da başlayıp dışarıya doğru yayılır deprem dalgalarının dışarıya dağıldığı yere Episantr denir

Arazi yapısı depremin etkisini artıran bir faktördürÖrneğin,Çin'de bulunan Lös kayaçlarında dolayı Lös alanlı arazilerde depremler çok daha şiddetli hissediliyorAlüvyonlu arazinin dibinin bataklık olmasından dolayı deprem alüvyonlu arazilerde çok daha şiddetli hissedilir

Yer kabuğunda 60km ye kadar olan depremlerre sığ odaklı,60-300 km arası depremlere Orta Derinlikte,300-700 km arası depremlere Derin Odaklı Deprem'ler denirYer kabuğunda 700km den sonra deprem oluşmazİnsanın ölçebileceği derprem sayısı yılda yaklaşık 1milyon civarındadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com