Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölgesi, ekonomik, faaliyetleri, marmara

Marmara Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri

Eski 11-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Marmara Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri

marmara bölgesinin ekonomik faaliyetler - marmara bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir - marmara bölgesinin ekonomik özellikleri - marmara bölgesinin ekonomik kaynakları - marmara bölgesinin ekonomisi nelere dayanır - marmara bölgesinin ekonomik faaliyet alanları

Marmara Bölgesi, bölge yüzölçümüne göre tarım alanları oranının en fazla olduğu bölgemizdir Bölge, Türkiye ayçiçeği ve pirinç üretiminde birincidir Zeytin, tütün, şekerpancarı, üzüm, mısır ve buğday tarımı yapılan diğer ürünlerdir

Marmara, ahır ve kümes hayvancılığının en fazla geliştiği bölgemizdir Bu durum, bölgede başta tüketici nüfusun fazlalığı ve pazarlama sorununun çözülmüş olması ile ilgilidir Yine Marmara, Türkiye’de ipekböcekçiliğinin en fazla yapıldığı bölgedir

Bölge, bor mineralleri çıkarımında Türkiye’de birincidir Mermer, linyit, barit, volfram ve doğal gaz bölgede çıkarılan diğer yeraltı zenginlikleridir Endüstrinin en çok geliştiği bölgedir Türkiye’deki endüstri kuruluşlarının % 75′i bu bölgededir Makine, kimya, ilaç, dokuma, tekstil ve gıda gibi hemen her tür endüstri kuruluşunu Marmara Bölgesi’nde görmek mümkündür

Marmara, Türkiye’de iç ve dış ticaretin en fazla geliştiği bölgedir Bölge ticaretinin gelişmesinde, tarım ve endüstrinin çok gelişmiş olması ile ulaşım ağının çok sık ve kolay olmasının da rolü vardır Marmara Bölgesi, turizm potansiyellerinin hemen hepsine sahiptir Dolayısı ile turizm gelirlerinin en çok olduğu bölgemizdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com