Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gregor, hayatı, mendel, özet

Gregor Mendel Hayatı Özet

Eski 11-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gregor Mendel Hayatı Özet

Kısaca Gregor Mendel'in Hayatı

Gregor Mendel Kimdir Kısaca

20 Temmuz 1822 tarihinde Avusturya'da dünyaya gelen Gregor Mendel çocukluğu boyunca bir bahçıvan olarak çalıştı Annesinin adı Rosine, babasının adı Anton'dur Mendel, üniversite öğreniminden sonra bir din adamı olarak Moravya'da yaşamını sürdürdü 1854 yılında Brünn'e dönerek bir teknik lisede öğretmenlik yapmaya başladı

19 yy ortalarında Darwin'in doğal ayıklanma kuramının yayıldığı sıralarda canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu yeni bir yoğunlukla ortaya çıkmıştı Biyoloji bilginleri bu sorunu aydınlatamıyorlardı Mendel 1858 yılında canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu ile ilgili deneylere başladı 8 yıl sonra sonuca ulaşabilen Mendel, bezelyelerle yaptığı deneylerde bitkinin uzun boylu ya da cüce, çiçeklerin ve yaprak koltuklarının renkli ya da renksiz, tohumlarının sarı ya da yeşil, düzgün ya da buruşuk olması gibi karşıt özelliklerden birini kuşaklar boyu taşıyan saf soylar elde etmeyi başardı Ardından bunları kendi aralarında çaprazladı Sonuçta gözle görülür ölçüde belirgin olan bu iki seçenekli özelliklerin saf soylar ile melez döllerde temel kalıtım birimleri aracılığıyla ortaya çıktığını ve her özellik için bir çift genin bulunduğunu öne sürdü Bu Mendel yasalarının temel ilkesi melez döllerin üreme hücrelerinde yarısı anneden yarısı babadan alınmış kalıtım birimlerinin bulunmasıdır

“Mendel’in bağımsız çeşitler” diye bilinen yasasına göre döllenmede iki cinsiyetin her birinden gelen tek faktörler birbiriyle bağımsız ve rastgele birleşirler Mendel başka bitkiler üzerinde yaptığı deneylerden de aynı sonucu almıştır Daha sonra, biyologların böcek, balık, kuş ve memeliler üzerinde yürüttükleri deneyler de onun genetik teorisini doğrulamıştır

Genetik bilimin kurucusu olarak kabul edilen Gregor Mendel 6 Ocak 1884 hayatını kaybetmiştir

kaynak: vikipedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com