Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bugün, mayıs, tarihde

Tarihde Bugün 20 Mayıs

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarihde Bugün 20 Mayıs

Tarihde Bugün 20 Mayıs

Kaşif Kristof Kolomb öldü (1506)

20 Mayıs günü tarih sayfalarına nasıl yansıdı? Tarihin değişik dönemlerinden 20 Mayısta yaşananlar

II Bayezit, Osmanlı tahtına oturdu (1481)

Sultan II Osman öldürüldü (1622)

Mustafa Kemali Ankarada ziyaret eden ilk devlet başkanı Afgan Kralı Emanullah Han ve eşi Süreyya, Ankaraya geldiler (1928)

Uluslararası rakamlar kabul edildi (1928)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihde Bugün 20 Mayıs

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Tarihde Bugün 20 Mayıs

Tarihde Bugün 20 Mayıs

Bugün Hayata Gözlerini Açanlar

1799 - Honore de Balzac, Fransız romancı (ö 1850)
1886 - Ali Sami Yen, Türk spor adamı (ö 1951)
1908 - James Stewart, ABD'li aktör (ö 1997)
1921 - Wolfgang Borchert, Alman yazar (ö 1947)
1938 - Sabih Kanadoğlu, Türk hukukçu
1966 - Mirkelam, Türk şarkıcı
1981 - Iker Casillas, İspanyol futbolcu
1982 - Petr Čech,Çek Futbolcu

Bugün Yaşamını Yitirenler

1506 - Kristof Kolomb, Cenovalı denizci ve kaşif (d 1451)
1896 - Clara Schumann, Alman piyanist ve besteci (d 1819)
1622 - II Osman,Osmanlı Padişahı (d 1604)
2000 - Malik Sealy, NBA oyuncusu (d1970)

Bugün Yaşanan Diğer Olaylar

325 - Roma imparatoru Konstantin, ilk Ekümenik Konsilin İznik'te düzenlenmesini sağladı
1481 - II Beyazıt, Osmanlı padişahı oldu
1622 - Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II Osman'ı tahttan indirip öldürdü Öldürülen ilk padişah olan Genç Osman'ın yerine I Mustafa, ikinci kez tahta çıkarıldı
1795 - Fransa'da kadın kulüpleri kurulması yasaklandı
1878 - II Abdülhamit'i devirmek, Çırağan Sarayı'nda tutulan V Murat'ı tahta çıkarmak amacıyla Çırağan baskınını düzenleyen gazeteci Ali Suavi öldürüldü
1920 - İlk hemşire okulu, Amiral Bristol Hemşire Mektebi hizmete girdi
1928 - Türkiye'de uluslararası rakamlar kabul edildi
1948 - Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde imam hatip kursları açılmasına karar verdi
1963 - Bazı ordu birlikleri, Ankara'da Talat Aydemir'in yönetiminde yeniden ayaklandı Olayların ardından üç büyük ilde sıkıyönetim ilan edildi
1964 - İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi dışında, üniversite ve yüksek okullara girişte merkezi sınav sistemi getirildi
1971 - Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği kuruldu
1974 - THKP-C davasından yargılanan ve iki yıldır tutuklu olan sinema sanatçısı Yılmaz Güney genel aftan yararlanarak tahliye oldu
1983 - Necdet Calp başkanlığında sosyal demokratlar Halkçı Parti'yi kurdular
1990 - Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Hava Kuvvetleri'nden, 17'si subay, 97'si astsubay olmak üzere 114 kişinin irticai örgütlerle ilişkileri olduğu için ordudan atıldığını açıkladı
2000 - Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde geleneksel mayıs şenlikleri dolayısıyla denize açılan iki teknenin alabora olması sonucu 38 kişi boğuldu, 15 kişi yaralandı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com