Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bugün, haziran, tarihde

Tarihde Bugün 25 Haziran

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarihde Bugün 25 Haziran

Tarihde Bugün 25 Haziran

Şarkıcı Kazım Koyuncu, 2005 yılında, kanser tedavisi gördüğü hastanede, 33 yaşında yaşamını yitirdi

1972 yılında Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Sugören köyünde doğan Kazım Koyuncu, müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı

Çocukluğu, 'üstadım' dediği, Kemençeci Yaşar lakabı ile tanınan Yaşar Turna'nın yanında türkü dinleyerek geçti İstanbul'a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başladı

1992'de profesyonel müzik yaşamına geçti Türkiye'nin ilk laz-rock grubu olan 'Zuğaşi Berepe'yi (Denizin Çocukları) kuran Koyuncu, bu grupla 1995'te 'Va Mişkunan' (Bilmiyoruz), 1998'de de 'İgsaz' (Gidiyor) isimli albümleri yaptı

1998'in sonunda 'Zuğaşi Berepe'nin dağılmasının ardından tek başına müziğe devam etti ve 'Salkım Söğüt' isimli projelerin ikincisinde üç şarkıyla yer aldı 2001 yılında ilk solo albümü 'Viya'yı çıkardı

Kanal D'de yayınlanan 'Gülbeyaz' adlı dizinin hem müziklerini yapan hem de bazı bölümlerinde oynayan Koyuncu, 'Sultan Makamı' dizisinin de müziklerini hazırladı İkinci solo albümü 'Hayde'yi nisan 2004'te çıkardı

Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, büyük ilgi gören 'Hey Gidi Karadeniz' konserler dizisinin de öncülüğünü yaptı

Nisan 2004'te çıkardığı ikinci solo albümü 'Hayde', onu tüm Türkiye'ye tanıttı 2004'ün sonlarında akciğer kanseri teşhisi konuldu ve tedavi görmeye başladı 25 haziran 2005'te, 33 yaşındayken yaşamını yitirdi

Karadenizli şarkıcı, vefatından önce tedavi gördüğü VKV Amerikan Hastanesi'nde düzenlenen 'Çernobil'in Etkileri ve Hasta Hakları' konulu panelde kanserle mücadelesini anlatmıştı

Koyuncu, o dönem dört aydır kanserle mücadele ettiğini ve kanserin özgürlüğünü kısıtladığını ifade ederek, "kanseri kanser olmayanların anlamayacağını" söylemişti

Genç şarkıcı konuşmasında, "duyarlı bir sanatçı olarak dertleri hissediyordum Kanser de oldum artık Ben kanserden çok korkan bir insandım

"Kanserim ve korkmuyorum Sadece beni sevenleri ve özgürlüğümü düşünüyorum Ölüm küçük bir şey, ama hastalık sizin özgürlüğünüzü sınırlıyor" demişti

Günün diğer önemli olayları

1801: Kahire'deki Fransız işgal orduları, Türk ordusuna teslim oldu
1852: Barcelona'daki La Sagrada Familia kilisesinin mimarı Antonio Gaudi doğdu
1861: Sultan Abdülmecid öldü, yerine Abdülaziz padişah oldu
1903: Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı
1903: 'Hayvan Çiftliği' ve '1984' romanlarıyla tanınan İngiliz yazar George Orwell hayata merhaba dedi
1923: Mustafa Kemal Paşa İzmir'den milletvekili seçildi
1925: Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos bir darbeyle iktidarı ele geçirdi
1950: Kuzey Kore orduları Güney Kore'ye saldırdı, Kore Savaşı başladı
1963: Anayasa Mahkemesi, ilk duruşma ile görevine başladı
1971: Türkiye'de yapılan ilk firkateyn Berk, Gölcük'te denize indirildi
1974: Başbakan Süleyman Demirel, "ABD, Türkiye'yi cezalandırırsa böyle dostu bir daha bulamayacaktır" dedi
1975: İmam hatiplilerin harp okullarına alınması teklifini TBMM Milli Savunma Komisyonu reddetti
1993: Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu
1997: Deniz araştırmacısı kaptan Jacques Cousteau hayata veda etti

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihde Bugün 25 Haziran

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Tarihde Bugün 25 Haziran

Tarihde Bugün 25 Haziran

Bugün Hayata Gözlerini Açanlar

1864 - Walther Nernst, Alman kimyager, Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö 1941)
1903 - George Orwell (Eric Arthur Blair), İngiliz yazar (ö 1950)
1907 - Sona Hacıyeva, Azeri oyuncu (ö 1979)
1924 - Sidney Lumet, oyuncu, yönetmen
1925 - William Stoddart, İngiliz yazar
1932 - Peter Blake, ressam
1950 - Michel Côté, Kanadalı oyuncu
1952 - Mustafa Öztürk, Siyasetçi
1956 - Anthony Bourdain, ABD'li yazar
1963 - George Michael, İngiliz şarkıcı
1963 - Yann Martel, Kanadalı yazar
1971 - Ayhan Taş, Türk tiyatro oyuncusu
1986 - Seda Tokatlıoğlu, Türk voleybolcu

Bugün Hayatını Kaybedenler

1767 - Georg Philipp Telemann, Alman besteci (d 1681)
1861 - Sultan Abdülmecit, Osmanlı padişahı (d 1823)
1984 - Michel Foucault, Fransız filozof (d 1926)
1997 - Jacques-Yves Cousteau, Fransız kaşif (d 1910)
2005 - Kazım Koyuncu, Türk müzisyen (d 1972)

Bugün Yaşanan Diğer Olayar

857 - Almanya , Berlin ,de Victoria ile Edward görüşmeye başladı ve Dünyanın yuvarlak olduğunu savunan ilk çift oldu
1678 - Elena Cornaro Piscopia, PhD (doktora) derecesi alan ilk kadın oldu
1788 - Virjinya, Amerika Birleşik Devletleri anayasasını onaylayan 10 eyalet oldu
1801 - Kahire'deki Fransız işgal orduları, Türk ordusuna teslim oldu
1861 - Sultan Abdülmecit öldü, yerine Abdülaziz padişah oldu
1903 - Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı
1917 - Türkiye'de ilk Matbuat Cemiyeti kuruldu Cemiyetin ilk başkanı Mahmut Sadık'tı
1923 - Mustafa Kemal Paşa, İzmir'den milletvekili seçildi
1925 - Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos bir darbeyle iktidarı ele geçirdi
1940 - Fransa, Nazilere teslim oldu
1950 - Sovyetler Birliği'nce desteklenen Kuzey Kore orduları Güney Kore'ye saldırdı Kore Savaşı başladı
1963 - Anayasa Mahkemesi, ilk duruşmayla görevine başladı
1969 - Kırıkkale'de oynanan Kırıkkalespor - Tarsus İdmanyurdu 3 Lig karşılaşmasında çıkan olaylarda, 4 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı
1971 - Gölcük tersanelerinde yapılan ilk Türk muhribi, törenle denize indirildi
1975 - Mozambik bağımsızlığını ilan etti
1982 - Yunanistan'da askere alınanların saçlarını kazıtmaları yasaklandı
1985 - Eskişehir Uçak Fabrikası'nın temeli Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atıldı
1991 - Hırvatistan ve Slovenya, Yugoslavya'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler
1993 - Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu
1998 - Microsoft, Windows 98'i piyasaya sürüldü
2007 - Yumurcak TV yayına başladı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com