Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulak, incekaya, kemeri, köyü, mağarası, tanıtım, yörük

İncekaya Su Kemeri,Bulak Mağarası,Yörük Köyü Tanıtım

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İncekaya Su Kemeri,Bulak Mağarası,Yörük Köyü Tanıtım

İncekaya Su Kemeri,Bulak Mağarası,Yörük Köyü

İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri ,Tokatlı Kanyonunun üstüne yapılmış bir su kemeriSadrazam İzzet Paşa ki daha önce de bahsetmiştik kendisi halka hizmet konusunda ünlü, suyu bir diğer taraftan diğer tarafa geçirmek için bu yolu seçmiş Tokatlı Kanyonunu yürüyüş yaparak deneyimleyebilirsiniz Henüz yapılan bir tesis vardı bölgeye muhtemelen turların rotalarına bu bölgeyi de ekleyecekler

İyi ki gitmişiz dediğim yerlerden biri,hava ara ara rüzgarlı,kemerin yüksekliği 60 metre,genişliği ise ortalama 1 metre yer yer daha da daralıp genişleyebiliyor116 metrelik kemerden karşıya geçmek bizim için oldukça keyifli olduTam ortasına geldiğinizde şöyle bir sarsılıyorsunuz evet ama yine de insan kendini özgür hissediyor o yükseklikte ve o rüzgarda olsa bile

Türkler yine geçebiliyor ama Japon turistler garantici biraz ilerleyip yükseklik başladığı anda fotoğraf çektiriyorlarGeçmeye çalışanlar,korkudan ağlayanlar vs güzel bir deneyimdiTekrar yaşamak isterdim

Bulak (Mencilis) Mağarası

Aslında amacım başka bir mağaraya gitmekti Gökgöl mağarası orası çok daha güzelmişAma zat_ı muhterem o yola giremem buradan çıkamam gibi aksiyonlar yapınca hiç o tarafa gidemedikBulak mağarası bugünkü halini 3 milyon yıl önce almışUzunluğu 6km bulsada gezebildiğiniz alan 400 metre ile sınırlı,mağaranın astıma iyi geldiğini iddia ediliyor

Mağaraya,su kemerinden sonra gittikZaten biraz gerilmişiz bende ciddi boyutta olmasa da klostrofobi varGerçi geçen sene Derinkuyu Yeraltı Şehrinde kısmen yenmiştim bazı korkularımı ama Mağara başka bir hadise zaten biraz ilerledik baktık arkadan gelen önden giden yok :) Zat_ı muhterem diyor ki bu bölgede deprem olmuyor değil mi? Yahu aklıma bile gelmedi deprem olasılığı benim derdim gelip bir yarasa yapışmasın suratıma ,ıykk düşünmesi bile korkunç !

Mağaraya ulaşmak güç ,bence yolu cidden uzun değer mi değer yazın üşütecek kadar soğuk oluyormuş içi,ferahlamak için bile gelinirMağaranın içi havasız veya daraltıcı değil Bu arada mağaraya ulaşmak için 150 merdiven çıkıyorsunuzGiriş ücreti de tam 2,35 öğrenci 1,65 mi öyle birşey bu ilginç rakamları kim belirledi bilmiyorum :)

Mağarada bence büyük bir sorun var ki "ışıklandırma" hepsi birbirine benziyor gibi geliyor ama öyle değilIşıklandırma daha iyi olabilirdi,gerçi bu bölgede buranın keşfedilmesi,sahip çıkılması,geziye açılması bile önemliMalum biz pek nakite çeviremiyoruz zenginliklerimizi

Mağarayı gezdikten sonra biraz yoruluyor ferahlamak istiyorsunuzFotoğrafta görülen ayakta durması bence pek güvenilir olmayan kafecikte birazcık soluklanabilirHafif birşeyler yiyebilirsinizSafranbolu'da nerede ne yerseniz yiyin,kötü olacağını düşünmüyorum bu konuda bir standart yakalamış durumdalarBu arada Bağlar Gazozu'na değinmeden geçemeyeceğimAynı gün Arasta'da yemeğin yanında içmiş olsam da buradaki kesinlikle daha başarılıydıAroması farklı ama içinde onu farklı kılan ne var bilmiyorum meşhur diye denemek istedik

Yörük Köyü

Malumuz Zat_ı Muhterem yörük,bu yüzden yörük köyünü gezmek bizim için farz olduGezerken benim ilk defa gördüğüm çoğu detayı o zaten biliyordu,ne için kullanıldıklarını nasıl üretildiklerini insanların hayatlarını nasıl kolaylaştırdıklarına hakimdiElbette bazı farklılıklar vardıSafranbolu'da bulunan bu yörük köyü aynı zamanda bir bektaşi köyü inançlar elbette yaşam tarzından ev düzenlemesine kadar yansıyor

Yörük Köyü 750 yıllık bir geçmişe sahipHalihazırda yaşayan 50 -60 kişi var 250 yıl kadar konak -göçer yaşarken Osmanlı Devletinin zorlamasıyla o meşhur evleri yapmaya başlıyorlarEvlere baktıkta Zat_ı muhterem'in aklına köyde yaylada anneannesinin evi geldi,yıkılmak üzere olduğunu kimsenin ilgilenmediğinde bahseti,bu konakların aynısı ama balkonlu bir yapıymış görmek için sabırsızlanıyorum Evler ne kadar yüksek olursa o kadar kıymetli tavanın yüksekliği ise zenginliği temsil ediyor

Yörük köyünde bir çamaşırhane varDaha önce de duymuştum bende biraz hayalkırıklığı yaşattıAma görmekte fayda var

Yörük Köyüne gittiğimizde kafamızda hiçbir plan yoktu ne yapsak nereden başlasak gerçi sokaklarda gezmek bile mutlu ediyorAtmosfer çok güzel,evler,sokaklar,insanlar Sanki film seti gibi Her gezide yaptığımız gibi bir tur grubunun peşine takıldıkSipahioğlu Konağına götürdüler bizi, fotoğrafta görülen Filiz Teyze ayaküstü yaptığı esprilerle hepimizi dağıttıFotoğraflarını facebooka koymamız konusunda ikna ettiKonağı karış karış gezdirdi,çok ilginç bilgiler verdiSayesinde çok eğlenceli vakit geçirdik

Leyla Gencer buralıymış bende bu heykeli görünce anladımUnutmamaları güzel

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com