Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Bilim Teknik ve Teknoloji Merkezi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aracı, depolamada, ediyor, fbia, matematik, yardım

Matematik Aracı Fbi'a Depolamada Yardım Ediyor

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Matematik Aracı Fbi'a Depolamada Yardım Ediyor

Matematik Aracı FBI'a Depolamada Yardım Ediyor

FBI kağıt kartlar üzerinde mürekkepli baskı şeklinde depolanmış 200 milyon parmak izi kaydından oluşan bir veritabanına sahiptir

Her gün ülkenin dört bir yanından gelen 30,000 yeni kart ile büro ciddi bir veri depolama ve erişim problemiyle karşılaştı

Los Alamos Ulusal Laboratuarı nda geliştirilen çözüm, dalgacıklar (wavelets) olarak adlandırılan matematiksel aracı kullanıyor Uzun yıllardır bilim adamları ve mühendisler tarafından kullanılan Hızlı Fourier Dönüşümü gibi Dalgacıklar da karmaşık veriyi daha küçük, daha uyumlu matematiksel bileşenlerine bölerek verinin organize edilmesini sağlar Örneğin, bu tip araçlar insan konuşmasının armonik bileşenlerine ayrılmasında, böylece de insan konuşmasını taklit edebilen ve tanıyabilen bilgisayarların geliştirilmesinde yardımcı olmaktadırlar

Bilginin basit bileşen parçaları halinde temsil edilmesine ek olarak, dalgacıklar verinin özellikle karmaşık kısımlarını “büyütebilme” yeteneğine de sahiptir Bu nedenden dolayı, dalgacıklar özellikle bilgisayarda depolamak amacıyla resimlerin sıkıştırılması için uygundur, aynı neden onu FBI ın parmak izi probleminin çözümü için doğal bir seçim yapıyordur

Kaynak:Bilim org(ams org)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com