Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
denizcisi, oruç, reis, türk

Türk Denizcisi Oruç Reis

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Denizcisi Oruç Reis

Türk denizcisi Oruç Reis, Ebu Yusuf Nurullah Yakub'un oğludur Yunanca, Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve Fransızca öğrendi Kardeşi İlyas Reis ile birlikte denizciliğe başladı Rodos şövalyelerine esir düştü Esirlikten kurtulunca, Memlüklü Sultanı Kansu Gavri'nin hizmetine girdi Mısır donanması ile birlikte İskenderun Körfezi'nde bulunduğu sırada Rodosluların saldırısına uğradı Korkud Çelebi'nin verdiği bir gemi ile korsanlığa başladı İtalya kıyılarını yağmaladı

Yavuz Sultan Selim padişah olunca, Anadolu kıyılarını bırakarak İskenderiye'ye gitti Cerbe adasına yerleşti Kardeşi Barbaros Hayreddin Paşa burada kendisine katıldı Yaptığı deniz savaşları ile ünü bütün Batı Akdeniz'e yayıldı İspanyol gemileri ile yaptığı savaşta bir kolunu kaybetti Yavuz Sultan Selim'e hediyeler gönderdi Yavuz Sultan Selim ise ona elmas kabzalı iki kılıç ve iki gemi gönderdi

Cezayir şehri halkı, kendilerini İspanyollardan kurtarması için Oruç Reis'e başvurdu Oruç Reis, Cezayirlilerin bu çağrısı üzerine 1516'da Cezayir üstüne yürüdü Cezayir'in Oruç Reis'in eline geçmesini istemeyen İspanyollar, şehri almak istedilerse de başarılı olamadılar Tlemsen'e yerleşen Oruç Reis, İspanyolların ve onlarla işbirliği yapan yerlilerin saldırılarına altı aydan fazla dayandı

Daha sonra yanında kalan kırk kadar adamı ile İspanyol hatlarını yardı Arkasından gönderilen Garcia de Tineo kumandasındaki İspanyol donanması ile Salado ırmağında yapılan savaşta, 1518 yılında Cezayir'de öldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com