Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çıkışı, ortaya, takvimin, tanımı

Takvimin Ortaya Çıkışı Ve Tanımı

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Takvimin Ortaya Çıkışı Ve Tanımı

Tarih bilimi açısından takvimin büyük bir önemi vardırİnsanlar,çok eski çağlardan beri,yaşadıkları zamanı bilmek için çeşitli takvimler yapmışlardırBu amaçla astronomi gözlemlerine dayan arak zamanı yıllara, aylara , haftalara ve günlere bölerek hesaplamışlardırBöylece, takvim ortaya çıkmıştırZamanı u şekilde bölümleme yöntemine takvim denir

Dünya'nın, kendi etrafında bir defa dönmesiyle geçecen zamana gün denir

Ay'ın Dünya'nın çevresinde tam bir dolanım yapması için geçen zamana ve bir yılı temel alan sisteme ay yılı deniraAy yılı 354 günden oluşur

Dünyanın, Güneşin çevresinde tam bir dolanım yapması için geçen zamanada güneş yılı denir Güneş yılı 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyedir

Zaman ölçüsü olarak takvimin bulunması ve kullanılması çok eski devirlere dayanırİlk takvimi bulan ve kullanan sümerlerdirSümerlerin bulduğu takvim , ay yılı temeline dayanıyordu ve her yılın ayrı bir adı vardı Günümüzden yaklaşk 6000 yıl önce mısırlılar güneş yılı esasına dayalı takvimi buldular Mısırlılar, bir ayı 30 gün kabul edip yılı, Nil ırmağının akışına göre dörder aylık üç mevsime böldülersonucunda ayrı bir bilim dalı doğdu Bu bilim dalına kronoloji yada zaman bilimi adı verilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com