Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buğra, eyvah, gençliğim, tarık, özeti

Gençliğim Eyvah Özeti Tarık Buğra

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gençliğim Eyvah Özeti Tarık Buğra

1-KİTABIN KONUSU :
Türkiyedeki anarşinin otopsisidir Romanda, yalnız boşa giden gençliklerin hikâyesini değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız Yıllardan beri Türkiyede bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir
2-KİTABIN ÖZETİ :
İlk başlarda kitabın sonundan başlıyor aslında kitapSon sahne olarak sayılabilecek İhtiyar ve Delikanlı arasındaki tartışmayı göz önüne seriyorGülizden sonra Sıdıkayı da kaybetmek onu çileden çıkarmıştırDelikanlı etrafında gösterdiği mertlik ve delikanlılık sayesinde gizli servise alınmıştırİhtiyarın onu seçmesindeki sebep gençlik yıllarına çok benzemesi ve kendi yaptığı hataların onda bulunmamasıdırÇünkü kendisinden sonra teşkilatın başına onu geçirmeyi planlamaktadırDelikanlı bunu bilir ama daha sonraları teşkilata giren Gülizle tanışırMesleğine göre ona aşık olmaması lazımdır ama duygularına yenilirİtiyardan gizlerler ama günün birinde öğrenirDaha sonra ayrılırlarDelikanlı sonraları Sıdıkaya aşık olurBuna dayanamayan Güliz onu öldürürKitabın finalinde İhtiyar ve Delikanlının konuşmaları vardırİhtiyar Delikanlıya baştan gülize aşık olmaması gerektiğini söylerVe en sonunda Delikanlı merhumeyi nasıl bilirdinz? sorusunu güçlükle cevaplar

3-KİTABIN ANA FİKRİ :

Kitap bazı yaşanılan görev ve gerçeklerin nasıl kendi şahsi çıkarlarımız doğrultusunda kötüye kullanıldığının göstergesidir

4-OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :

Olaylar yaşanılan hikayeler olduğu için çok gerçekçidirYazarın özellikle Delikanlı ve İhtiyarı anlatması çok etkileyici olmuşGüliz ve Sıdıkanın anlatılmasıda çok profesyönelcedirkişilerin tahlili , davranışlar ve yaşantıları çok güzel yansıtılmış
5-ŞAHSİ GÖRÜŞLER :

Bana göre kitapta 1980 lılı ve devamında gelan yıllarda Türkiyedeki gerçek olan fakat insanların yoldan çıkınca görevlerini nasıl kötüye kullandıklarını anlatan çok güzel bir eserYasanan bir askıda konu edinmesi beni gerçekten çok etkiledi
6-YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ :

(1918- 26 Şubat 1994)Yazar, Akşehirde doğdu İlk ve orta okulu Akşehirde, liseyi Konyada okudu (1936) İstanbul Tıp, Hukuk ve Edebiyat fakültelerine devam ettiyse de hiçbirini bitirmedi İÜ Edebiyat Fakültesine girdi ancak son sınıftan ayrıldı Hayata atıldı Akşehirde Nasrettin Hoca gazetesini çıkardı (1947-1948) İstanbulda Milliyet (1952-1956), Yeni İstanbul (1960-1966), Yol (Haftalık, 1968), Tercüman (1970-1976) gazetelerinde sanat sayfası düzenleyiciliği, fıkra yazarlığı ve yazı işleri müdürlüğü yaptı Türkiye gazetesinde haftalık yazı yazdı İstanbulda öldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com