Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilinen, dünyanın, eski, kitabı, oluşuyor, sadece, sayfadan

Dünyanın Bilinen En Eski Kitabı Sadece 6 Sayfadan Oluşuyor

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünyanın Bilinen En Eski Kitabı Sadece 6 Sayfadan Oluşuyor

Dünyanın bilinen en eski kitabı sadece 6 sayfadan oluşuyor

Dünyada bilinen en eski kitap, birkaç sayfadan oluşuyor ve şu an Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi'nde bulunuyor

2003 yılında sergilenen kitabın 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor Bulgaristan'ın güneybatısında Struma nehri çevresinde eski bir mezarda bulundu ve kitabı bulan, ancak kimliğini açıklamayan kişi tarafından müzeye bağışlandı Kitabın kaç yıllık olduğu ve gerçekliği 2 bağımsız bilim adamı tarafından onaylandı

Dünyadaki en eski kitabın hangisi sorusu aslında asla cevaplanamayacak Çünkü tarih durağan değil, dinamiktir ve her an değişebilir Eğer kitabın eskiliğini baskısı belirleyecek ise dünyanın en eski kitabı 1450 yılında basılan Gutenberg İncili'dir İncil tabi ki taşınabilir daktiloyla basılmıştı

DÜNYANIN EN ESKİ KUR'AN-I KERİM'İ
Dünyanın en eski Kur'an-ı Kerim'i ise Hz Osman (ra) tarafından kitap haline getirilmiş ve çoğaltılmıştır Kahire'de muhafaza edilen deri üzerine 1087 varaktan oluşan 80 kilogram ağırlığındaki Hazreti Osman (ra) mushafatının, yapılan incelemelerde Hz Osman (ra) tarafından yazdırılan mushaf olmadığı ancak ilk çoğaltılan mushaflardan olduğu neticesine varılmıştı

MÖ14 yüzyılda yaşayan Mısır Kraliçesi Nefertiti'ye ait olduğu iddia edilen iki yapraktan oluşan ahşap kitap Ege Denizi'ndeki bir batıktan çıkarılmış ve Bodrum'da bir müzede sergilenmektedir

Çinliler ise kitaplarını, oyulmuş tahta baskı kalıpları kullanarak basmışlardı Onların katipleri 3 bin yıl önce şarkılar, dualar oluşturuyordu Fakat bunlar papirüs kağıtlarına yazılmıştı Kitabı oluşturmuyorlardı Bu nedenle de kitap olarak tanımlanmıyorlardı

Bu tanımlamaya göre, Cornell Üniversitesi tarafından muhafaza edilen kil tabletleri koleksiyonu (dünyada bilinen en büyük koleksiyon) da dünyanın en eski kitapları olarak değerlendirilmiyor Çünkü bunlar ciltli değil ve bir dünya görüşünü benimsemiyorlar

(Zaman)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com