Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamını, bandrol, kitaplardaki, uygulaması, yitirdi

Kitaplardaki Bandrol Uygulaması Anlamını Yitirdi

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kitaplardaki Bandrol Uygulaması Anlamını Yitirdi

Kitaplardaki bandrol uygulaması anlamını yitirdi

Korsan yayımları önlemek için çıkan bandrol uygulaması anlamını yitirdi

Yayın dünyasını korsanlardan korumak amacıyla gündeme getirilen bandrol uygulaması, korsan yayıncıların da bandrol almaya başlamasıyla anlamını yitirdi

Çünkü, "Yazarım, kitabımı bastıracağım" diyen herkes, isterse yüz bin adet bandrol alabiliyor Bazı yayıncılar, bandrol izninin meslek örgütlerine verilmesini, bazıları da bandrolün tamamen kaldırılmasını istiyor

YAYIN dünyasında dolaşan rivayet, durumun vahametini de ortaya koyuyor aslında Nobelli yazar Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi yayımlandığında, Kültür Bakanı Ertuğrul Günaya, biri imzalı, diğeri imzasız iki nüsha gönderiyor İkinci kitabı neden imzalamadığını da, "Çünkü gerçek değil, korsan baskı" diyerek izah ediyor Gelinen noktada, Masumiyet Müzesinin korsanının da bandrollü olması kimseyi şaşırtmıyor Oysa, hatırlanacağı gibi, korsan kitapla mücadele için bandrol uygulaması getirilmişti

Yayıncılar Genel Sekreteri Metin Celál, bandrol uygulamasının anlamını tamamen yitirdiğini hatırlatarak, bugünkü uygulama ile kimin, hangi kitap için bandrol aldığının belirlenemediğini söyledi Celál, "Masumiyet Müzesinin korsan baskılarının üzerindeki bandrollerin hangi kitaba ait olduğu ve en önemlisi kimin tarafından bakanlıktan alındığı ortaya çıkacak mı" diye sordu Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Tuğrul Paşaoğlu da, son zamanlarda yakalanan bütün korsan kitapların üzerindeki bandrollerin gerçek olduğunu ve il kültür müdürlüklerinden alındığını hatırlattı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 81 maddesinde, "Beyana müstenit yapılan bu işlemlerden bakanlık sorumlu tutulamaz" hükmü, bürokratları kurtarıyor Çünkü bu, kelimenin gerçek anlamıyla, "korsan kitaplar için bandrol satmak suç değil" anlamına geliyor Bandrol almak için Bakanlığa veya il kültür müdürlüklerine başvuran yayınevinden pek çok belge istenirken, "Ben yazarım, kitabımı 100 bin basacağım" diye başvurduğunuzda önünüzde hiçbir engel çıkmıyor Aldığınız 100 bin bandrolü nerede kullanacağınız da artık size kalmış

Çözüm için iki öneri
TUĞRUL Paşaoğlu ve Metin Celál, bandrol satma görevinin piyasayı gayet iyi tanıyan meslek kuruluşlarına verilmesini istiyorlar Zaten dışarıdan ithal edilen kitaplar için bu uygulama mevcut "Bandrol satışından elde edilecek gelirle" diyor Metin Celál, "yasanın öngördüğü veri tabanını kurmaya da, daha sonra korsan takibi yapmaya, suçluları hukuka teslim etmeye de talipler"

Ancak, başka yayıncılar, yönetimler tarafından sansür amacıyla kullanılabileceği gerekçesiyle bandrol uygulamasının tamamen ortadan kaldırılmasını talep ediyor Korsan için ise kararlı ve tavizsiz yasal mücadele öneriyorlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com