Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kitap, riyâzü, salihin, özeti

Riyazü's Salihin Kitap Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Riyazü's Salihin Kitap Özeti

Riyazü's Salihin

"Hadis kültürü bakımından kendisine çok şey borçlu olduğumuz İmam Nevevi ve onun “Riyazus-Salihin” adlı eseri Hadis alanında müstesna bir yere ve değere sahiptir İmam Nevevî, bu eserini bazı prensiplere bağlı kalarak hazırlamıştır Bu prensiplerini, kitabının önsözünde belirtmiştir Bu özellikler, özetle şunlardır:
İzlenecek en doğru yol, öncekilerin ve sonrakilerin efendisi ve en şereflisi Hz Muhammed (sa)den sahih olarak bize kadar intikal eden hadisleriyle edeplenmektir
Bu muhtasar kitap, meşhur sahih hadis kitaplarından seçilmiş, mana ve içerikleri açık ve delaletleri kesin hadisleri kapsamaktadır
Hadislerin içerisinde yer alan kelimelerden, açıklanmasına ihtiyaç duyulanlar kısaca açıklanmıştır Gerektiğinde kelimenin nasıl okunduğunu göstermek için hareke işaretleri ve hangi harflerden oluştuğu belirtilmiştir Anlamlarında kapalılık bulunan kelime ve tabirler açıklanmıştır
İmam Nevevînin “Riyâzus-Sâlihîn” adlı eseri, kişiyi; ahirete yöneltecek, batınî ve zahirî edepleri elde etmelerini sağlayacak, korkutma ve müjdelemeye teşvik ederek zühde yönlendirecek, insanların gönüllerini kötülük ile çirkinlikten alıkoyacak, vücut organlarının korunup manevî eğrilikleri gidermeyi sağlayacak sahih hadislerden meydana gelen muhtasar bir kitap hazırlamayı hedeflemiştir
İmam Nevevi ve “Riyazus-Salihin” adlı eseri bu gayeyi gerçekleştirmiş görünüyor ki bu eserin uzun yıllardır okurun elinden düşmemesi bunun delilidir"

Yazar : İmam Nevevi
Yayınevi : Ensar Neşriyat
Sayfa Sayısı : 1200
Etiket Fiyatı : 35,00 YTL
Basım Tarihi : Ekim 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com