Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
isyanı, kitabının, stonewall, özeti

Stonewall İsyanı Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Stonewall İsyanı Kitabının Özeti

Stonewall İsyanı

New York, Greenwich Village'de bir eşcinsel barı olan Stonewall, 28 Haziran 1969'da bir polis baskınına uğradı Fakat polisin ve barın patronlarının her zamanki beklentilerinin tersine, bu defa barı dolduran kalabalık baskıya boyun eğmedi ve mücadele etmeye karar verdi 'Stonewall İsyanı' diye adlandırılan ve yaklaşık beş gün süren çatışmaların sonunda, gey ve lezbiyen hayatının çehresi köklü bir dönüşüm geçirecekti
Ünlü tarihçi ve aktivist Martin Duberman elinizdeki bu kitapta, Stonewall'da yaşananları anlatır Etkileyici anlatı yeteneğiyle o çalkantılı geceleri, gey ve lezbiyen hakları mücadelesi içinde fiilen yer alan altı kişinin serüvenleri üzerinden canlı ayrıntılarla nakleder Zaten bu altı kişinin hikâyeleri öyle bir noktada kesişerek bir araya gelmektedir ki, bir nevi, isyana yol açan baskıların ve 1970'deki Eşcinsel Hakları Yürüyüşü'nde doruk noktasına çıkan mücadelenin unutulmaz bir portresini de yansıtmaktadır

Stonewall, Türkçe'ye daha önce Haymarket - 1 Mayıs'ın Romanı kitabı ve Aylak Kerouac ve Toprak Ana - Emma başlıklı oyunları da çevrilmiş olan Martin Duberman'ın kaleminden çıkmış, etkisi günümüzde de devam eden bir tarihsel olayın etkileyici bir dille anlatıldığı ender çalışmalardandır

Yazar : Martin Duberman

Yayınevi : Agora Kitaplığı

Sayfa Sayısı : 400

Etiket Fiyatı : 22,00 YTL

Basım Tarihi : Temmuz 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com