Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adıvarkitap, aynahalide, döner, edip, özeti

Döner Ayna-Halide Edip Adıvar-Kitap Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hanife adında küçük bir kız bir katır kafilesi ile birlikte babasının yanına geliyorduHanife babasını hiç görmemiştiÇok merak etmektedirYolda gelirken bir kulübede konakladılar
Burada katırcı çırağı Mürsel, Hanifeye tecavüz etmeye kalkıştıFakat patronu Kamil onu hemen yakalayıp dövmeye başlarYumruklar, tekmeler, tokatlarBu arada Hanifede Mürseli çimdikler, ıssırır, ufak ufak tokatlarBunlar Mürselin hafızasına işlemiştirDaha sonra Samananbarına geldilerKamiller kızı evine bıraktılarOrada kızı üvey annesi karşıladı
Babasının huzuruna çıkardıBabası Hacı Murat kızına hafif hafif gülümserKarısına Hanifeyi güzelce yıkayıp giydirmesini söylerKız küçük erkek kardeşi Hasan ile tanışırOnu çok sever daha sonra üvey ablası Huriye ile karşılaşırHuriye Hanifeyi hiç sevmemiştirSonra Hacı Muratın büyük oğlu Macit, Hasan ve Huriye şehre gittilerOrada film seyrettilerHanife filmden çok korkmuştuYıllar geçti, gittiHanife genç kız olmuştuBurada yaşadıkları ona güven vermiştiFakat Mürselde buraya gelip Hacı Muratın yanında çalışmaya başlamıştı
Mürsel onların içine girip Hanifenin kendisine on yıl önce yaptıklarının öcünü almak için planlar yaparKarısı ile yaptığı plan işe yararHanifeyi düğününde kaçırırÇok uzun süre bir arkadaşı Hanife ile dağlarda yürüdülerBir olay sonucu Hanifenin gözleri önünde arkadaşını uçuruma attı
Sonra bir kasabaya geldilerOrada bir ana oğulun evinde dinlendilerBuradan ana oğulun yardımı ile İstanbula geldilerİstanbulda kuytu bir daireye yerleştilerBurada bir süre kaldılarBu süre içerisinde polisler orayı basarlarKızı bulurlar fakat kıza yapılan işkenceler ve zorbalar sonucu polisler elleri boş dönerlerBunlar daha sonra oradan kaçarlar fakat Hanifenin ağabeyisi peşlerini bırakmazOnları arayıp bulurMürsel ve arkadaşları eroin kaçakçılığı yapmaktadırlarMacit bütün bunlara son verirHanifeyi o kaçakçıların elinden kurtarır
Artık Hanife kurtumuşturBilal adında bir adamla evlenirOlaylar sona ererHanife kurtulur
Mürsel belasını bulur, Macit sevinir, Hasanda istediğine kavuşur…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com