Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
inkilabının, inkılabı, sanayi, sonuçları

Sanayi İnkılabı Nedir? - Sanayi İnkilabının Sonuçları

Eski 10-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sanayi İnkılabı Nedir? - Sanayi İnkilabının Sonuçları

Sanayi inkılabı nedir ?

- Sanayi inkilabının sonuçları

Avrupa`da üretim genellikle el emeğine dayalıydı ve mahalli karakterdeydiSabır işi olan iplik bükümü ile dokumacılıkta el emeğinin payı daha büyüktüDenizaşırı ülkelerle yapılan ticaret İngiliz

dokunma sanayinde kullanıldı ve geliştirildiMekanik dokuma tezgahları hem üretimin artması hemde kalitenin yükselmesi sonucunu verdiMakine yapmak için demire ve demirin işlenmesinde daha ileri yöntemlere ihtiyaç duyulduBöylece demir üretiminin arttırılmasına çalışıldı Çelik yapımında yeni metotlar bulunduÇeliğin kullanım alanları genişledimakineleri n daha verimli çalışması için yüksek güce duyulan ihtiyaç buharın makinelere uygulanması ile çözüme ulaştırıldıDaha büyük ve daha çok sayıda iplik ve dokuma makineleri hizmete girdiHer tarafta imalathaneler kuruldu Evlerde yapılan mahalli karakterdeki üretim gittikçe milli bir nitelik aldı Daha sonra milletlerarası boyutlara ulaştı

Büyük fabrikaların ortaya çıkmasıyla eski hayat tarzında da değişim olduİşveren sermaye sahipleriyle çalışan kesim arasındaki gelir farkı büyüdü Tekniğin tarıma uygulanması ile çok sayıda çiftçi işsiz kaldı Bunlar sanayi kesiminde çalışmaya başladılarÜcretler düşük seviyelerde kaldıKadınların ve küçük çocukların çok ucuza ve uzun süreli çalıştırılmaları genel bir hoşnutsuzluğa yol açtı

Gelir seviyesinin yükselmesi tüketici kitlenin genişlemesi sonucunu verdi Büyük firmalar ve bankalar faaliyete geçti Ulaşım imkanları arttı Okyanusları aşabilecek yüksek kapasiteli gemiler inşa edildi Demir yollarının yapımına da hız verildi Posta sistemi kuruldu iletişim hızlandı Bu sayedeuzak ülkelerden mal getirilmesi kolaylaştı İç ve dış ticaret daha da canlandı

Sanayi inkılabı İngiltere`den sonra Avrupa`nın diğer ülkelerine de yayıldı Fransa`da sanayi inkılabının ilk belirtileri yine dokuma sanayinde görüldü Hollandalı sermayedarlar ise ülkelerinde milli bir sanayi kurmak yerine servetlerini yabancı ülkelerdeki yatırımlarında kullandılar

SANAYİ İNKILABININ SONUÇLARI

Üretimin artması elde edilen malların pazarlanması meselesini ortaya çıkardı Bu da Avrupa devletleri arasında kıyasıya bir rekabet ortamı yarattı Sanayi inkılabı bütün ülkelerde aynı hızla gerçekleşmedi Bu yüzden Sanayi toplumları ve tarım toplumları gibi ayırımlar ortaya çıktı Sanayinin geliştiği şehirlere göç hareketleri hız kazandı İşçi sınıfının kötü hayat şartlarından şikayetleri çoğaldı İşçi haklarını ön plana alan sosyalizm hürriyetçilik ve milliyetçiliğin yanında yeni bir akım olarak ortaya çıktı Sanayi inkılabını gerçekleştirmiş devletler toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni politikalar üretmek ve uygulamak zorunda kaldılar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com