Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gerektiren, gerektirmeyen, kuvvetler, temas

Temas Gerektiren Ve Gerektirmeyen Kuvvetler

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Temas Gerektiren Ve Gerektirmeyen Kuvvetler

TEMAS GEREKTİREN VE GEREKTİRMEYEN KUVVETLER

• Kuvvet uygulayarak her cismin şeklini de değiştiremeyebiliriz
• Kuvvet etkisiyle oluşan hareketler şunlardır--Dönme, sallanma, hızlanma, yavaşlama ve yön değiştirmedir
• Yukarıya atılan cisimlerin tekrar yere düşmesinin nedeni yer çekimi kuvvetidir
• Kapıları açıp, kapatmak için itme ve çekme kuvveti uygularız
• Yukarıya doğru atılan topun yükselmesinin nedeni, topa uygulanan itme kuvvetidir
• Kuvvet etkisiyle şekil değişikliği oluşturulabilirÖrneğin; bükme, sıkma, germe ve vurma gibi
• Kuvvet uyguladığımızda her cismi hareket ettiremeyebiliriz
• El arabasının hareket etmesinin nedeni, arabaya uygulanan itme kuvvetidir
• Cisimlere kuvvet uygulandığında cisimler hareket eder, hareketli ise durur, şekli değişebilir, bazen de hareket ettiremeyiz Eğer cisimlere uygulanan kuvvet bedenimiz veya başka bir cisim temasından kaynaklanıyorsa, buna fiziksel temas gerektiren kuvvetler denir

Temas Gerektiren Kuvvetler:

1 Topa vurmamız ya da durdurmamız
2 Bizim sandalyeyi hareket ettirmemiz
3 Saçımızı taramak
4 rüzgarın cisimleri hareket ettirmesi
5 Duvarda delik açmak için uygulanan kuvvet gibi…

Temas Gerektirmeyen Kuvvetler:
1 Saçımıza sürdüğümüz tarağın küçük kağıt parçalarını çekmesi
2 Kazağımızı çıkardığımızda saçımızı etkileyen kuvvet
3 Mıknatısın demir, kobalt ve nikeli çekmesi
4 Çıtıdan kiremitin düşmesi gibi…
• Yünlü kumaşa sürttüğümüz tarağı çok az açılmış bir musluktan akan suya yaklaştırdığımızda suyu çeken kuvvet temas gerektirmeyen kuvvettir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com