Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nötral, yağlar

Nötral Yağlar

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nötral Yağlar

Nötral Yağlar (Açilgliseroller): Alkol gliserolün yağasidi esterlerine nötral yağlar, acil gliseroller ya da gliseritler denilir Doğadak nötral yağların büyük bir çoğunluğunu trigli şeritler oluşturmaktadırlar
Trigliseridler genellikle suda çözünmezler, fakat trigliseritler ve monogliseritler polar gruplara taşıdıklarından çözeltide miseller oluştururlar Gliseritler asit ya da bazlarla kaynatıldıklarında hidroliz olurlar Benzer biçimde pankreas enzimleri olan lipazlarm etkisiyle de hidroli; olurlar Bazlarla hidroliz reaksiyonlarına sabunlaşma denir ve sonuçta yağ asidi sabunları gliserol oluşur

FOSFOLİPİDLER: Bu tür lipidlerin hemen tümü hücre membrani zarında bulunurlar Yalnız pek az bir bölümü yağ depolarına gider Fosfolipidlerde gliserol molekülünün hidroksil gruplarından birisi, yağasitleri yerine fosforikasitlt esterleşmiştir Bu nedenle de polar bir yapılar vardır Lesitinler kolin içeren fosfoglişeritlerdir Vücut hücrelerinin mebrani zarında hem metabolil hem de yapısal açıdan önemli görevler alırlar Biı bileşiği çok etkin bir yüzey aktif madde olduğundan akciğerin iç yüzeylerinin birbirine yapışmasına engel olurPlasmalogenlerse beyin ve kas dokularındaki fosfolipidlerin % 10′unu oluştururlar Sfingomiyelinlerse sinir hücreleri ve beyin dokusunda bol bulunan fosfolipidlerdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com