Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dalga, dalgalar, fizik, hareketi

Dalga Hareketi [Dalgalar] | Fizik

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dalga Hareketi [Dalgalar] | Fizik

Dalgalar etrafımızda çok sık rastladığımız doğa olaylarıdır
Örneğin, su dalgaları, ses dalgaları, yay dalgaları, Radyo dalgaları
Dalga hareketinin en önemli özelliği dalgalar yerdeğiştirirken ortamın yerdeğiştirmemesidir
Mesela su dalgalarında, dalga ilerlerken su yüzeyindeki moleküller salınım hareketi yapar
Periyodik dalgalar eşit zaman aralıklarında üretilen dalgalardır
Örneğin, parmağımızı 2 saniyede bir suya batırırsak periyodu 2 sn olan periyodik dalgalar üretmiş oluruz
2 s de bir dalga üretiyorsak 1 s de 05 dalga üretmiş oluruz Buradaki 05 dalgaların frekansıdır
O halde frekans periyodun çarpmaya göre tersidir (f=1/T)

İlerleyen bir tana atma

Atmanın ilerlediği maddesel ortamda bir parçacığın hareketi

İlerleyen bir periyodik dalga ve maddesel ortamdaki hareket

Periyodik Dalgalar

Dalgaların hızı ortamın özelliklerine bağlıdır Su dalgalarında suyun derinliği arttıkça hızı artar

yay dalgalarında yayı geren kuvvet arttıkça hız artar

Aynı ortamda, dalganın frekansı değişirse dalganın hızı değil, dalgaboyu değişir

V=λf veya V=λ/T

Ardışık iki dalga tepesi (veya dalga çukuru) arasındaki uzaklığa dalga boyu denir λ (lamda) ile gösterilir Herhangi bir dalga tepesinin bir dalga boyu kadar yol alması için geçen süre bir periyottur Dalganın periyodu T ile gösterilir Dalgayı üreten kaynağın birim zamanda ürettiği dalga sayısına dalganın frekansı denir f ile gösterilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com