Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aramızda, dikkat, sapıklar

Dikkat, Sapıklar Aramızda

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dikkat, sapıklar aramızda

Anneler babalar dikkat! Çocuklara zarar veren sapıkların hepsi yakalanmadıOnlar, okulların açılmasını fırsat görüp çocuğunuza zarar verebilir

Sapıklar 'kurban' olarak özellikle kendilerini savunmayacak küçük çocukları tercih ediyorlar Polis ve adliye vakaları gösteriyor ku bu niyetteki kişiler özellikel okulların açılmasını fırsat bulup ava çıkıyorlar Özellikle büyükşehirlerie tercih eden ve aralarında çok sayıda çocuğu kurban olarak seçen sapıkların bir çoğu yakalanamıd Ve hala aramızda Bu niyetli kişiler maalesef benzer yöntemleri seçerek çocukları kandırıp istismar ediyor ya d ya da tecavüz edebiliyorlar Polis ve konunun uzmanları uyarıyor 'Yaşamınızın sonuna kadar her an her dakika çocuğunuzu koruyamazsını Panik yapmak yerine önce önlem alın'
Anneler babalar aşağıdaki uyarılara dikkat:
'Eyvah sapık var' diye paniğe kapılmayın İstismar eden bu kişileri “çoğunlukla” dış görünüşlerinden anlayamazsınız Peki ne yapacağız? Öncelikle insanları kötüleyerek, çocuğun çevresindeki herkese güvensizlik ve korku geliştirmesini sağlayarak, gözümüzün önünden ayırmayarak çözüm bulamazsınnızı Ona 'iyi ile kötüyü' ayrıma yeteneği kazandıracak muhakeme gücü kazandırın Önce onunla iyi arkadaş olun
Cinsel eğitim verin Öğretmenleri, bakıcıları ve arkadaşlarının ona nasıl davranabileceğini anlatın Sınırları öğretin Erken yaşta 'uyarılarda' bulunmak çocuğun psikolojisini bozar 4 ile 7 yaşa arasında önce 'vücudunun kendisine aitt olduğunu' anlatacak refleksler geliştirmeli İlerleyen yaşlarda ise 'kötü niyetli ' kişilerin kimler olduğu ve nasıl koruncağı anlatılmalı
Dört yaşından itibaren tuvalete çocuğunuzla girmeyin Bu çocukta tuvalette yalnız kalması gerektiği bilinci oluştururBu yaştan sonra çocuklarınızın cinsel organlarını severek sarılmamalısınızBu durum çocuklarda 'dokunulma' refleksini azaltır
Cinsel konularda sorularına yaşına uygun olarak mutlaka doğru cevaplar verin Sorularına asla 'bu çok ayıp' diye ifadesiyle yanıt vermeyin
Hayırlarına saygı duyun 7 yaşından sonar odasına izin isteyerek girin Bu tavrınız çocuğunuzda 'kimse bana istemediğim şekkildde davranamaz Hayırlarıma saygı duymak' zorundadır kişiliği kazandırır Önce kişilikli çocuklar yetiştirin
Çocuğunuz çok küçükse güvendiğiniz alanlarda bir yetişkinin gözetiminde oynamasına izin verin
Bilginiz dahilinde bu alanda uzaklaşmamasını söyleyin Tacizciler genellikle kılık değiştirerek ya da çocuklara hoşlanacakları hediyeler vererek kandırmayı tercih ederler: Çocuğunuza tanımadığı bir kişinnin kendisine çikolota, oyuncak, bisiklet gibi eşyaları verme vaadinde kaçmalaraı gerektiği konusunda uyarınBu durumda hemen yanlarına gelip sizden yardım istemesini söyleyin
HAYIR DEMESİNİ ÖĞRENSİN

Ona 'hayır' demesini öğretin İsteği dışında hiç kimsenin vücudunun mahrem yerlerine dokunamayacağını anlatın Birinin ona dokunmasını istemesi durumunda hayır deyip hemen uzaklaşması gerektiğinni söyleyin
Onu asla korkutmayın ve güvendiğinizi hissetirin Çocuklar taciz olayını yaşadıkları zaman önce kendilerini suçlarlar ve bu durumu büyüklerinden gizlemek isteyebilirler Bu nedenle çocuğunuzla kaliteli bir ilettişim kurun Tacizin onun suççu olmadınığı ve her zaman kendisini koruyacağınızı anlatın
Okula gidiyorsa ve servis kullanmıyorsa ve sık sık yanında olamıyorsanız mümkünse bir yetişkinin gözetiminde, grup halindde eve gitmesini sağlayın Tehna ve işlek olmayan yolları kullanmamasını söyleyin
Yanına yaklaşan ve adres sormaek isteyen araçlardan uzaklaşmasını söyleyin Ya da okula gelip 'annenin bir yakınıyım bugün seni eve götüreceğim ifadesini kullananan kişilerden uzaklaşıp okul yetkililerinden yardım istemesini söyleyin
Bu tip kişiler bazen simitçi bazen üniforma giyerek güven duygusu oluşturmak isteyebilirrler Bu konuda da kendisini bilgilenddirin
Kötü niyetli kişiler kandırmak için yalan hikayeler uydururlar veya yardım isteyebilirler 'Köpeğim kayboldu yardım edebilir misin birlikte arayalım' diyebilir'Beni şu adrese götürebilir misin' ya da 'şu paketi taşımama yardımcı olabilir misin' teklifinde bulunabilirler Asla kabul etmek
Yolda bir araba durup 'annen ya da baban kaza geçirdi seni hastaneye götüreceğim' ya da 'şu adresi bulmama yardımcı olabilir misin'' diyebilir Asla inanma ve oradan uzaklaş
Evde yalnızken başkalarına kapıyı açma
Issız yerlerde ve bodrum katlarında oyun oynama

Habercocuk

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-24-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

ÇOCUKLARDA CİNSEL EĞİTİM

Anne baba olacak kişilere verilen ilk tepki genelde Aaaa! Kutlarım Cinsiyeti ne? İlk merak edilen cinsiyet olur Aslında çocuğun cinsiyeti daha doğmadan çocuk ve ailesi için büyük önem taşır Çocuğun cinsiyeti ailenin beklentilerini tam olarak şekillendirir Çocuklar cinsiyetlerine göre bu beklenen özellikler doğrultusunda küçük yaşlardan itibaren yetişirler

Çocuk iki yaşından itibaren kendi cinsel kimliğini farkeder ve bu doğrultuda davranışlar göstermeye başlar Ailesi de çocuğun cinsiyetine göre davranışları destekler ya da rededer Örneğin aile kız çocuğu öfkelendiğinde ya da bağırdığında “ne bağırıyorsun erkek fatma” gibi isim takıp çocuğun davranışını redederken veya cezalandırırken aynı davranışı erkek çocuk gösterdiğinde kabul eder Tekrarlaması için destekler Yani anne babalar cinsiyete bağlı olarak, beklentileri doğrultusunda çocuğun cinsiyetle ilgili davranışlarını şekillendirir

Çocuğun cinsiyetine uygun roller geliştirmesinde anne babasıyla olan ilişkisi ve onları örnek almasıda rol oynar Erkek çocuklar babalarını model alır ve onlar gibi davranmaya çalışırken, kız çocukları anneleri gibi davranmaya özen gösterirler bu durumu çocukların oyunlarda aldıkları rolleri gözlemleyerekte farkedebiliriz Bu durumda model olan anne veya babanın çocukla kuracağı ilişki önemli bir yere sahiptir Çok otoriter davranan anne ya da baba çocuğun kendisini model almasını farketmeden engelleyebilir

Anne babalar çoğunlukla çocukların cinsel gelişimi ve bu konuda gösterdikleri davranışlar ve sordukları sorular kendilerini çaresiz ve zor durumda hissedebilirler Bir bebeğin veya çocuğun cinselliğinden bahsetmek bazen bizlere garip gelebilir Konuya yetişkin gözüyle yaklaştığımız ve çocuğun cinsel eğitimini, üreme bilgisi olarak düşündüğümüz için zorlanabiliriz Hatta bu kadar küçük çocuğun cinsellikle ne ilgisi olabilir diye düşünebiliriz Ancak çocuklarda bahsedilen cinsellik kavramı büyüklerdeki ya da ergenlerdeki gibi bir cinsellik değildir, daha sonra gelişecek olan cinselliğin kökleridir

Çocukta farkedilen ilk cinsel ilgiler, tüm çevresini kapsayan merak sonucu oluşur Genel olarak çevreye duyduğu merak ve cinsel merak birbirine karışır Çocuğun cinsel konulardaki merakı, yaşı gereği duyduğu diğer meraklar gibi yerinde ve sağlıklıdır Bu merak çevresini ve dünyayı tanıma, öğrenme ihtiyacından doğar Çocuk için “ben nasıl doğdum sorusu” ile “Bulutlar neden beyaz” sorusu arasında hiçbir fark olmadığı aileler tarafından unutulmamalıdır

Soruları cevaplamak, cinsel eğitimin en can alıcı noktalarından biridir diyebiliriz

Çocuklar yaşlarına göre farklı farklı sorular sorarlar 2 ila 4 yaş arası olan çocuklar Benim neden pipim yok?, Niçin kızların pipisi olmaz?, Ben nasıl doğdum? Niçin büyüklerin tüyleri var benim yok?, Senin neden memelerin var? Gibi sorular sorarken 5-8 yaş arası olan çocuklar Anneler tek başına bebek yaparlar mı? Annelerin karnı neden şişer? Babalar neden doğum yapmazlar? Kızlar neden sünnet olmuyor? Gibi sorular sorabilirler Bu tür soruların gelişimin bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmamamız ve bu sürecin onun eğitiminin bir parçası olduğunu düşünerek cevaplamamız gerekir

Çocuklarımızın cinsellikle ilgili sorduğu sorular mutlaka cevaplanmalıdır Cinsellikle ilgili soruları cevaplamak çocukların cinsel açıdan erken gelişmesine yol açmaz Sorularına cevap bulamayan çocuklar meraklarını yenmek için yanlış yerlerde veya kişilerde yanıt arayabilirler Anne babalar bu sorulara kendileri cevap verdiklerinde, çocuğun cinsellik hakkında ki bilgi düzeyini öğrenmiş olacak ve onun için güvenli bir ortamı sağlamış olacaklardır Bu tür konuşmalarda özellikle çocuğun yaşına uygun olmayan bir takım argo kelimelerin veya fazla bilginin olup olmadığını kontrol etme fırsatı doğacaktır Çocuğumuz kaynağını bilmediğimiz ve yaşının daha üstünde cinsel bilgilere sahipse mutlaka bu bilginin kaynağını araştırmamız lazım Bir cinsel istismar söz konusu olabilir

Çocuklar cinsellikle ilgili sorular sorduğunda aileler kızarıp, sıkılmamalı ve ve çocukların sordukları sorulara doğru yanıtlar vermelidir Çocukların sorularını cevaplarken cinsel organların gerçek isimlerini kullanmalıdır (penis, vajina gibi)

Çocukların sorduklarına sordukları kadar cevap verilmelidir Eğer daha fazlasını merak ederse o size tekrar gelip soracaktır Fazla açıklamalar çocuğun kafasını karıştırmaktan başka işe yaramaz

Çocuğun Cinsel gelişiminde önemli bir noktada , çocuğumuzu cinsel istismara karşı kendini koruması için bilgilendirilmesidir Bunun içinde çocukların 5 yaşından itibaren bilgilendirilmesi yararlı olur

Bu konuda çocuğu bilgilendirirken “Bu vücut senin, senin iznin olmadan kimse dokunamaz, dokunmaya hakkı yoktur Birisi senin cinsel organına bakmak istediğinde, dokunmaya çalıştığında, onun cinsel organına bakmanı veya dokunmanı istediğinde veya sana normal gelmeyen bir şekilde seni sevip okşamaya çalıştığında ona hayır, bana dokunmanı istemiyorum de Eğer söylemene rağmen durduramıyorsan bağır ve en yakınındaki kişiden yardım iste Okulda isen öğretmeninden, evde ise benden ve annenden, bizler yoksakta herhangi bir kişiden yardım isteyebilirsin Sana dokunmasına engel olamazsan, senden güçlü bir olabilir, bu kesinlikle senin suçun değil Utanılacak ve gizlenecek bir şey yok, Gel ve lütfen bana veya annene anlat, eğer bu kişi sana kimseye söyleme diyerek seni tehdit ederse de korkma ve gel söyle” gibi bir açıklama yapabiliriz Bu açıklamayı yaparken sakin olmaya, sert olmamaya, konuşmaya açık olduğumuzu fark ettirmeye dikkat etmeliyiz

Cinsel istismardan sözedebilmek için çocuğumuzla bu kişi arasında en az 5 yaş fark olması gerekir Kendi akranları ile yaptığı kendini tanımaya yönelik davranışlar veya cinsel şakalar cinsel istismar değildir

İ CEM KAYA

Psikolojik Danışman

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com