Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Makaleler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatıyorum, antakya’yı

Antakya’Yı Anlatıyorum

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Antakya’Yı Anlatıyorum

Antakya’yı Anlatıyorum

Antakya’yı Anlatıyorum

Antakya’yı Anlatıyorum

Bak şehir nasıl uzanıyor aşağıda Şurada Senpiyer Şurada Habibinneccar Kıvrıla kıvrıla akan Asi Çam ormanlarının kokusu ve hiç dinmeyen çılgın rüzgar Dağlara doğru uzanan üstü üstüne evler, üstü üstüne evler Merdiven gibi Basamak basamak Her millletin kaynaştığı şehir Her dinin yaşadığı şehir Dikkatle bak Tarih yatan topraklarda geziniyorsun Burası peygamberler şehri Dar sokakların içine dalıp çıkmazlarında kaybolabilir, çıkışa hiç varamayabilirsin Döngüsünde hayatın, döngüsünde zamanın bir döngü olduğunun farkına varıp kayalarına yamacın işleyeceksin tahtına kurularak kalenin Aşağıda süzülecek şehir Sen süzüleceksin bulut olup

Derler ki Antakya, zamanında halkının ettiği zulümlerden dolayı kıyametten kırk yıl önce batacak Sordum ‘doğru mu’ ‘Yok ya safsata bunlar’ dediler Habibinneccar –onun öyküsünü anlatacağım elbet birgün- öldürüldükten sonra ters-yüz olmuş şehir Yeniden kurmuşlar antakya’yı Yani ne şehirler var şehir içinde Dağa atılan her kazmada bir mezar çıkarmış ortaya Çıkarmış ortaya, çıkarmış ortaya

Ne kadar farklı gelir bana bu şehir Sanki ayrı bir ülke Ne bileyim eski zamanlardan kalma evlerin duruşu Avlulara açılan odalar Odalara açılan başka başka dünyalar Mor salkımlar, sardunyalar, fesleğenler, hambalisler, küstümçiçekleri taş döşeli ara yollar Ara yolların orta yerinden akan sular gözü sürmeli yetmişlik kadınlar, saç örgüleri örtülerinin altından sarkan genç kızlar Ben bu şehirde bir hoş olur, hoş bakışlar altında gözlerim yazgıları Dar alanda kopan fırtınaların, deli rüzgarına şehrin, karışıp yittiğine inanırım

Bak alem gezmede Bir kalabalık, bir kalabalık Mahşerî günlerden, öyle sıradan günlerden bir gün işte Hep böyle dolar dolar taşar sokaklar, evler, parklar, caddeler Her evden bir degil çok çocuk feryadı yükselir Biri seslenir: Yee Atra! Bir diğeri: Yee Fadile! Dinlerken hoşlaşır içiniz Kaldırımda uyuyakalan çıplak çocuk kaçıncı rüyasında gezinmededir bilemezsiniz Öyle iç içe hayatlardan işte öyle uzaksınızdır Bakmak şansını elde etmiş olmanız bile bir lütuftur aslında

Sen uzun uzun seyret Sen uzun uzun seyret Dünya seyirlik Şûh edasında gizlenen bin garip öykü açılıp saçılsın Ölüm tadında korku, bir de koku yayılsın cümle memlekete

Emeği geçenlere teşekkürlerGüzel Bir makale Paylaşmak istedim

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com