Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Radyo, Sinema ve Tiyatro

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağırbaşlılık, ciddiyet, metni, tiyatro, vakar

Vakar, Ağırbaşlılık, Ciddiyet Tiyatro Metni

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

ŞAHISLAR: ZİŞAN,FEHİMAN,GÜZİN,FİKRET,VİLDAN,İLKNUR

Fehiman: Vema Ezünnüssaate

Vildan:Vema Ezünnüssaate Zenne saati mi?

Fehiman: Zenne saati mi? O ne Vildan Abla?

Vildan: (Gülerek) Eski zenneler,erkekler kadın kılığında sahneye çıkarlardı

Fehiman: (Şaşkın) Sahneye mi çıkarlardı? Peki şimdi ne alakası var ki onlardan bahsettin?

Vildan: Hiiç şaka yaptım (Gülerek) Bu Kuran’da da değişik değişik şeyler var

Fehiman: (Ciddi) Devam edelim Vildan Abla, Esneuzubillah, Gaimeten Veleinrudittü

Vildan: Amaan rüdittü müdittü,ben anlayamıyorum Yeter,başka zaman öğret Fehiman

Fehiman: Yaa ? İlknur,hadi o zaman biz öğrendiğimiz sürelerin anlamlarını okuyalım

İlknur: Hangisini okuyalım? Leheb Suresini Ben onu çok seviyorum

Fehiman: Tamam hadi okuyalım

İlknur: Ebu Leheb’in iki eli kurusun Kendisi de kurudu,helak oldu ya Malı ve kazandıkları kendisine bir fayda sağlamadı,alevli bir ateşe girecek o Eşi (bilgi yelpazesinet) de odun hamalı olarak girecek Boynunda bükülmüş bir ip olarak

(İlknur ve Vildan gülüşür)

Fehiman: Niye güldünüz şimdi?

Vildan: (Gülerek) Akşam gülmekten öldük Ben pasta yapıyordum İlknur’da ayakta dolaşıp bunu ezberliyordu Onunla beraber unu elerken ben de ezberlemişim (Makamla söyler) İki eli kurusun, kendisi de kurudu,karısı da ardında,boynunda da ip varken

İlknur: Ay Fehiman Abla,görsen nasıl güldük nasıl Annemin elinde elek çeviriyor

Vildan: Leheb’in karısı,ipe bağlı pazarda satışa çıkmış

Fehiman: Daha sonra ne oldu?

Vildan: Hiç,hem ezberledik hem de güldük,saat kaça kadar

Fehiman: Peki ne düşündürdü size bu meal? Biraz da ondan bahsedin

Vildan: Hiç,ne olacak?

İlknur: (Gülerek) Ancak pazarda satıyorduk (Makamlı söyler) Boynunda ip takılıGidiyordu ateşe

(KAPI AÇILIR)

Zişan:Ooo bitmiş dersiniz Neler çalıştınız bugün?

Vildan: Ne çalışmadık kiYine aynı şeyleri konuşmayalım Size Fazilet’i anlatacağım Zişan abla

İlknur: Ben aşağı iniyorum

(KAPI SESİ)

Zişan: Evet,ne yapıyor o güzel hanım?

Vildan: Ne yapmıyor ki Fakat komşular hasedinden çatlıyor Bir türlü kadını hazmedemediler

Zişan: Kötü huylu insanlar isterler ki başkalarında da o kötü huylar olsun Olmayınca çekemezler

Vildan: Anlayamadığım,o kadar sataşmalara,kötülüklere karşı moralini bozmaması Evine gidiyorum bazen,şikayetlenecek diye bekliyorum ama bir bakıyorum ben şikayete başlamışım,o beni teselli ediyor Nasıl o kadar güçlü olabiliyor? Şahsen tanımasam aklı ermiyor, anlamıyor sanacağım

Zişan: Vakarlı bir hanım,Allah razı olsun

Fehiman: (Manidar)Keşke onunla biraz daha iyi arkadaş olsanız

Vildan: Anlıyorum ne demek istediğini,ama onun benimle oturacak vakti yok Fehiman Acıyorum bazen, dikiş zor iş Başka işler yapsa daha iyi kazanacak

Zişan: Kazancı çok mu az?

Vildan: Az tabi,daha ölen eşinin bıraktığı borçları ödüyor Bir defa acıdım,borç vereyim dedim kabul etmedi

Fehiman: İyi ki kabul etmemiş Bir de onu ödemek var Ayağını yorganına göre uzatır,daha iyi

Vildan: Aman sanki vermese tekrar isteyecek miyim? Hayır olsun diye verecektim zaten

Fehiman: O abla öyle acınacak biri değilTakdire layık,onur sahibi

Vildan: Evet,zaten kendini hiç acındırmaz,sanırsın ki bu kadının hiç derdi,üzüntüsü yok

Zişan: Maşallah,demek çok olgun

Vildan: Bu kış çocukları da kendi de çok hastalandıBen ona geçmiş olsuna gidiyorum,o bana va’z veriyor Kitaplar,dergiler ortada, birinden ötekine geçiyor

Zişan: Demek ki dinini dava edinmiş Öyle biri kolay kolay zora düşüp yenilmez Allah’ta yardım eder

Vildan: Komşular çok uğraştı,apartmanda olmasından çok rahatsız oldular Dolaylı yollardan sürekli incitiyorlar ama o yine de dayanıyor

Fehiman: Allah’a bağlı olmak,ilim sahibi olmak,insana vakar ve sükunet sağlarmış

Vildan: Nezihe Ablanın amcası yardım paketi ve para göndermişti,kabul etmedi “İhtiyacım yok” dedi, gururundan mı?

Zişan: Sanmam Nereden geldiği malı almaktansa fakir kalmak hayırlıdır

Fehiman: Hani ev işi için çağırıyorlardı Gitmiyor mu?

Vildan: Yaa diyorlar ki ev işinde çok para var,sen de çalış

Zişan: Hıı sonra da rencide edecekler

Vildan: Tabi bilmem mi?Muhtaç,kimsesiz diye kullanıp,bir de ‘temizlikçi’ diye küçümseyecekler

Zişan:Evinde dikiş dikmesi,çocuklarıyla güzel ilgilenmesi,onların terbiyeli olması çok batıyor hasetçilere İş veren pozisyonunda hakir görmek daha kolay

Fehiman:Ne güzel,az ama temiz olanla kanaat ediyor Mükafatını en güzeliyle alır

Zişan:İlknur ve Onur’da çocuklarıyla iyi arkadaş olsalar

Vildan: Bana öyle geliyor ki çocuklarının terbiyesi bozulmasın diye çok titiz davranıyor,mesafeyi koruyor

Fehiman:Çok üzücü En azından çocukların ve sen emin komşu olmalıydınız Fazilet Ablaya

(FON)

Fehiman: Anne böyle olmayacak Anlamıyorum Vildan Ablayı, hem “Bize Kuran öğret” dedi, hem de hiç ciddiye almıyor

Zişan: Eşi öğrenmesi için ısrar ediyor Fehiman Herhalde onu kırmamak için senin yanına geliyor

Fehiman: Anne işim çok, zamanımı böyle boşa harcayamam Uygun bir dille söyler misin Vildan Ablaya?

Güzin: Küser bence,söyleyemezsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-24-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Zişan: Herhalde söyleyemem,en iyisi daha ciddi olmasını istemek Eğer bırakırsan Fehiman iyice maleyaniye düşecek

Fehiman:Zaten maleyani anne İlim ortamını bile maleyaniye çevirmeyi iyi beceriyor

Güzin: Evet,hem Kuran’ı Kerim öğrenip,hem de gevşek davranmak olmaz

Fehiman: Geçen yılda böyle davranıp dersimizi kaynatıyorlardı

Güzin: Nasıl yapıyorlar anlamıyorumMizahın da,şakanın da yeri var Ama asla ilim meclisi olmamalı

Fehiman: Güzin ne güzel böyle net konuşmanOysa sen şakayı, espriyi çok seversin

Zişan: Hıı hatta bazen aşırıya kaçtığın oluyor

Güzin: Amaan anne herkes yapıyor ben de yapıyorum Maksat biraz neşelenelim

Zişan: Herkes çok bozulmuş,onlara ne kadar uymazsak karlıyız Ciddiyet yakışıyor

Güzin: Herhalde yani O kadar aklım kıt değil Ciddi olmam gereken yerde alay edecek değilim

Fehiman:Bence hiç bir zaman alaya etmeDaha vakarlı olursun Fikreet neredesin? Güzin,hani alışverişe çıkacaktık

Güzin: Fikreet,vaz mı geçtin alışverişten?

Fikret: (Koşarak gelir) Hiç vazgeçer miyim Annee,çikolata almama izin vereceksin değil mi?

Zişan: Fikret biraz sabırlı ol,sürekli sıkıştırma beni

Fikret: Anne alayım Ne zamandır almadım

Zişan: Bebeklik yapma Fikret,doktor kesin yasak koydu İlaçların boşa gider yine Ben namaza duruyorum, siz hazırlanıp çıkın

Fikret: Üff boşa giderse gitsinDoktorda her şeye karışıyor

Güzin: Eee sen doktora gidersen (bilgi yelpazesinet) o da karışacak Gitmesen neyse

Fikret: Giderim giderim sen her şeyin içinden çıkma Kendin çikolataları yiyip duruyorsun

Güzin: Ne yapabilirim,çok lezzetli Allah’tan ki sana yasak

Fikret: Yasaksa yasak,istersem hepsini senin elinden alırım, çarşıdan da alır yerim,tamam mı?

Güzin: Tamam değil yarım Yiyemezsin ki,sana vereceğim sanki Neyimi kaptırdım ki sana?

Fikret: Sana soran kim,geçenlerde topuna ne yaptığımı unutma

Güzin: Fikret,ya ben senin kağıtlarına ne yaptım?

Fehiman:Güzin,Fikret hala hazır değil misiniz?

Güzin: Fikret’in çene yapmaktan gelecek hali kalmadı

Fikret: Asıl çene yapan sensin,laf ebesi

Fehiman:Çocuklar ne yapıyorsunuz,yine mi boş boş çekişiyorsunuz?

Fikret:Ne boşu ablacığım,patlak top ve çikolatalarla dolu

Güzin: Sen öyle san bakalım

Fehiman: Güziin,hani az evvel konuşmuştuk ya

Güzin: (Alaylı) Neydi ablacığım?

Fehiman: Alay ve vakar bir arada olmaz

Güzin: Hııı?

Fehiman: Heybet ve vakarı boş laf ve lüzumsuz yere,çok münakaşa etmekte azaltır

Güzin: Ablacığım iyisin hoşsun da,sen bu ikazı çocukların yaptığı basit tartışmalar için değil de koca koca adamların incir çekirdeğini doldurmayan tartışmaları için yap

Fikret: Evvet ablacığım,hem de hakkında bilgi sahibi olmadıkları konularda boş boş konuşup tartışıyorlar

Fehiman:Onlara da siz söyleyin bir zahmet Ben yarının büyüklerine söylüyorum Hem siz de bana göstermiş olduğunuz kadarıyla küçük değilsiniz Hele dilleriniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com