Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkı, kazandırdı, neler, seçilme, seçme, topluma

Seçme Ve Seçilme Hakkı Topluma Neler Kazandırdı

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Seçme Ve Seçilme Hakkı Topluma Neler Kazandırdı

Seçme ve seçilme hakkı topluma neler kazandırdı

Seçme ve seçilme hakkı topluma neler kazandırdı, Seçme ve seçilme hakkının topluma kazandırdıkları, Seçme ve seçilme hakkı topluma neler kazandırmıştır,

Siyasi hakların kullanımı ve kullanılabilmesinin sağlanması demokrasinin, milli irade ve egemenliğin oluşumu açısından çok önemlidir

Sosyal ve ekonomik haklar yanında, vatandaşlıktan doğan haklardan biri de siyasal haklardır Siyasal haklar, vatandaşların yönetime katılmaları ve siyasal alanda söz sahibi olmalarını sağlar Onun için siyasal haklar, demokratik yönetim anlayışının vazgeçilmez unsurudur

Siyasal hakların başında seçme ve seçilme hakkı gelir Temsili demokrasilerde, halkın adına karar almak, seçimle iş başına gelen yöneticilere bırakılır Bu yöneticileri kimin seçeceği sorunu, demokrasinin temel sorunlarından biridir Başlarda, oy hakkı vatandaşların küçük bir kesimi tarafından kullanılmaktaydı Çalışan kesimlerin ve kadınların oy hakkını elde etmeleri daha sonralara rastlar Bu nedenle, genel ve eşit oy hakkı, seçim ve temsil ilkesi doğduktan sonra ortaya çıkmıştır Oy hakkının genişlemesiyle ve çağdaş siyasal partilerin siyaset sahnesinde yerini almasıyla birlikte, bugünkü anlamda seçme ve seçilme hakkı doğmuştur

Günümüzde, yasalarda gösterilen şartlara uygun olarak, her vatandaş seçme, seçilme, siyasal etkinlikte bulunma ve halk oylamasına katılma haklarına sahiptir

Bugün, demokratik yöntemlerin çoğu,temsil ilkesine dayanır Ülkemiz de temsili demokrasi ile yönetilir Temsili demokrasilerde, halk, belli süreler içinde, belli sayıda temsilciler seçer ve siyasal kararlar halk adına bu temsilciler tarafından alınır siyasal partiler temsili demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarıdır Çünkü; seçimlerde kime oy vereceğimizi değil, hangi siyasal partiye oy vereceğimizi düşünürüz Siyasal partiler, belli bir dünya görüşü bir siyasal doktrin etrafında örgütlenen insanlardan oluşur ve siyasal iktidara gelmeyi amaçlar Siyasal partiler aracılığıyla seçtiğimiz temsilciler, seçildikten sonra, sadece kendilerini seçenleri değil, bütün ulusu temsil eder ve ulus adına karar alır

Seçme ya da oy hakkı, seçimlerde oy kullanma ile sınırlı değildir Bazen, temsilcilerin aldığı bir karar, oy verdikleri bir tasarı geçerli olabilmek için halkın oyuna sunulur Buna “halkoylaması” ya da “referandum” denilmektedir Böylece, belli konularda halkın düşüncesi öğrenilmiş olur ve halkın siyasal kararlara “doğrudan katılması sağlanır Temsili demokrasilerde, halk oylaması, sık uygulanan bir yöntem değildir

Siyasal haklar içinde siyasal partilerle ilgili olan haklar, vatandaşların daha aktif olarak siyasal yaşama katılmaları için önemlidir Kişiler, yasalarda belirtilen koşullara uygun olarak, siyasal parti kurulabilir, üye olabilir ya da üyelikten çıkabilir Ancak bir ülkede siyasal etkinlik sadece partiler aracılığıyla gerçekleşemez Vatandaşların partilerin yanı sıra, sendikalar ve dernekler kurma, bunlara üye olma haklarının da bulunması gerekir Ayrıca “kişi hakları” içinde yer alan düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme özgürlüğü gibi haklarda siyasal haklarla ilişkili, onu tamamlayan haklardır

Ekonomik ve sosyal durumu, zenginlik ve öğrenim derecesi ne olursa olsun, her vatandaşın siyasal haklardan eşit olarak yararlanması gerekir Bir ülkede, siyasal haklar her vatandaşa eşit düzeyde uygulanmıyorsa, o ülkenin demokratik olduğu söylenemez Demokratik yönetimi, güçsüzlerin kendilerini ifade edebildikleri ve yönetimde söz hakkına sahip oldukları bir yönetim şekli olarak da görmeliyiz Güçsüzlerin yani yoksulların, azınlıkların, güçlüleri siyasal iktidara taşıyabilmeleri için, siyasal haklardan yararlanmaları gerekir

Bunun için genel ve eşit oy hakkı önemlidir

Bir ülkede, Siyasal haklar herkese eşit düzeyde uygulanmıyorsa, bu haklardan yararlanamayan vatandaşlar, yönetime razı göstermeyeceklerdir

Demokratik yollarla kendilerini ifade edemedikleri için, şiddete başvurabilirler Sonuçta, birbirini anlamayan, birbirleriyle ortak yaşam kurmayan, ülkesini sahiplenmeyen bir vatandaşlar topluluğu doğacaktır

Bir ülkede yaşayan vatandaşların Yönetime razı göstermeleri için, başka bir deyişle meşruluğun sağlanması için, herkesin eşit düzeyde siyasal haklardan yararlanması gerekir

Her Türkiye vatandaşı seçme ve seçilme hakkına sahiptir Bu, 1926′da kadınlara da seçme ve seçilme hakkı veren kanunla belirlenmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com