Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çalarlar, çalma, kapını, kapıyı

Çalma Kapıyı, Çalarlar Kapını

Eski 10-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Genç bir asker savaştan dönüyordu Yolda bir sihirbaz kadına rastladı
Kadın ona “Selam asker Zengin olmak ister miydin?” diye sordu
Asker “Elbette!” diye haykırdı
Kadın bu kez “Öyleyse şu çakmağı al” dedi ve uzaklaşıp gitti
Asker şaşkın ve ürkek, oradan ayrılarak kente gitti Kendine çok güzel giysiler aldı Kentliler ona, krallarının hiç kimseye göstermediği dünyalar güzeli bir prensesi olduğunu söylediler
Asker “Neden hiç kimseye göstermiyor?” diye sordu
- “Çünkü falcılar prensesin bir askerle evleneceğini söylediler Kral da bunu istemiyor”cevabını aldı
Asker “Prensesi tanısam iyi olacak” diye düşündü Gitti; kralın bahçelerinde dolaştı Ama boşuna yoruldu
Sonunda kapkaranlık bir gecede elini cebine atınca sihirbazın çakmağını buldu Onu çıkarıp çaktı Birdenbire kocaman gözlü büyük bir köpek ortaya çıktı:
- “Dile benden, ne dilersen?”
Asker: “Demek bu çakmak sihirli bir çakmak! Bana güzel prensesi getir” diye emretti
Göz açıp kapayıncaya kadar köpek, uyuyan prenses sırtında çıkageldi
Asker onu uzun uzun seyretti Yanağına bir öpücük kondurdu
Fakat kralın nöbetçileri köpeği takip edip askeri yakaladılar Kral , askerin asılması için emir verdi
Prenses durmadan ağlıyordu
Tam asılırken asker çakmağını çıkardı Üç kez çaktı Köpeği meydana çıktı Yargıçla krala saldırdı Hepsinin kemikleri kırıldı
Herkes “Küçük asker, sen bizim kralımız ol Prensesle evlen ” dedi
Prenses ve asker çok mutluydular Yedi gün yedi gece düğün yapıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-23-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Kapı hikayesi

Hikaye bu ya, kral maiyetini önemli bir görev için sınamak istemiş Birçok güçlü ve akıllı adam etrafında toplanmış Kral onları bugüne kadar görüp görecekleri en kocaman kapının önüne getirerek şöyle demiş: Siz akıllı insanlara benim bir sorum var Hanginizin bunu çözebileceğini görmek istiyorum Burada krallığımdaki en büyük ve en ağır kapıyı görüyorsunuz Kimler bunu açabilir? Saray mensuplarından bazıları açamayız der gibi başlarını sallamış

Diğerleri, çevresindekilere göre daha akıllı sayılanlar, kapıyı daha

yakından incelemiş, fakan onlar da açamayacaklarını kabul etmişler Bu akıllı insanlar böyle söyleyince saraylılar sorunun çözülemeyecek kadar zor olduğunda fikir birliğine varmışlar Sadece bir vezir kapının yanına giderek onu şöyle bir gözden geçirmiş ve elleriyle

yoklamış, açmak için çeşitli yolları denemiş En sonunda kuvvetle

yüklendiğinde ağır kapı açılmış Meğer kapı zaten tam kapalı değilmiş ve açmak için deneme isteği ve yüreklilikle davranma

cesaretinden başka bir şey gerekmiyormuş Kral vezire şöyle söylemiş: Sadece gördüğün ve işittiğine bağlı kalmadan, kendi gücünü devreye soktuğun ve denemeyi göze aldığın için saraydaki

görevi sen alacaksın Bir düşünün şimdi bakalım Hayatta karşınıza çıkan olanakları ve fırsatları, hiç denemeden ve herhangi bir girişimde bulunmadan kaçırdığınız oldu mu? Mutlaka olmuştur

Buna 'ukde' diyoruz Yani zamanında yapılmak istenen ama cesaret edilmediği için yapılmayan şey Ukdelerin zaman içerisinde fazlalaşması, sizi günün birinde "keşke" diye başlayan hayıflanma

cümlelerine götürür: "Keşke üniversite sınavlarına girseydim…

Keşke yurt dışına gitseydim… Keşke evlenmeseydim…Keşke evlenseydim…Keşke bunu değil öbür işi seçseydim…Keşke okuluma devam etseydim…" Zamanı geriye alıp, keşkeye neden olan anı değiştiremeyeceğinize göre şu anda yapmanız gereken, bundan böyle yeni "keşke"ler yaratmamak olmalı hayatınızda Bunun için de

önünüzdeki yolları, seçenekleri iyi düşünüp, tartıp, kalbinizin ve aklınızın buluştuğu her ne ise onu seçmeli, denemelisiniz artık Daha önceki keşkelerden dolayı da kendinizi suçlamamalı, bir deneyim

olarak görmelisiniz Ama şunu da demiyorum : Sesiniz olmadığı halde ses yarışmasına girin ya da eğitim almadan kariyer mücadelesi yapın… Alçakgönüllü olun, dozunu kaçırmadan Böbürlenin, şımarmadan Sevin, karşılık ummadan Çalışın,

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com