Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi EÄŸlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ali, masal, yetim

Yetim Ali - Masal

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yetim Ali - Masal

Ali’nin annesi ve babası yıllarca önce doğalgaz zehirlenmesinden ölmüştüAli’yi ninesi

bakıp büyütmüştü

Ali,temiz,düzenli,becerikli ve akıllı bir çocuktuDoğayı,insanları,hayvanları çok severdiNinesinin bir dediğini iki etmezdiNinesini çok severdi

Bir gün ninesi Ali’ye:

-Aliciğim,yetim Ali’m,çalışkan oğlum benim!Görüyorsun,artık çalışamıyorum İyice de

yaşlandımSen ise büyüyüp yakışıklı bir delikanlı oldunYaşın küçüktür ama maşallah baban

gibi babayiğit oldun Buradan git,çalış,para kazanBeni de yanına alÖmrümün son yıllarını

rahat ve mutlu geçireyim,dedi

Ali,ninesinin sözünden hiç çıkmazdıO ne derse onu yapardıHemen o gece yoculuk

hazırlıklarını yaptıSabah erkenden kalktıKahvaltısını yaptıNinesinin elini öptü Çantasını aldı

-Haydi hoşça kal nineciğim!Kal sağlıcaklaHakkını helal etGidip gelmemek,gelip görmemek var Sağlık olursa bir işe girip çalışacağım Seni de kısa zamanda yanıma ala-

cağım,dedi

Nine:

-Güle güle git oğul!Ayağın taşa rastgelmesinTuttuğun altın olsunHakkım ananın ak sütü gibi helal olsun,dedi

Ali,ninesinin elini öperek evden ayrıldıOrmanlık bir alandan geçerken bir avcıya

rastladıAvcı:

-Hayır ola! Sabah sabah nereye gidiyorsun böyle? Boyun uzun ama çok da genç

görünüyorsunKimsin,kimlerdensin,nerelisin?BakÄ ±yor um omzunda silahın da yokBu saatte bu yolda yalnız gitmekten korkmuyor musun? dedi

Ali:

-Adım AliKomşular bana Yetim Ali derler VeliköylüyümGurbete gidiyorum,iş bulup

çalışacağım,dedi

Avcı:

-İş aramaya gidiyorsan gel benim yanımda çalışHem köyüne sevenlerine de yakın

olursunBen,tavşanları,keklikleri,ceylanları, yaban tavuklarını,yaban keçilerini avlarım

Sen de onları pazarda satarsınKazancımızı paylaşırız,dedi

Yetim Ali:

-Teşekkür ederimBen bütün canlıları seviyorumKuşları,ceylanları,tavşanları hatta

bütün hayvanları çok seviyorumOnları öldürerek para kazanmak istememSonra senin

avlanma izin zamanları dışında avlanma yapmayacağına nasıl inanayımHayır hayır yapamam!Avcılık benim işim değil,istememYine de iş önerdiğin için teşekkür ederim

Yetm Ali,avcıyla vedalaşarak ayrıldıEpey bir süre yürüdüBir akarsuyun çağlayan

sesini duydu

Ormanlık yoldan çıkınca şarıl şarıl akan dereyi gördüKuşların üzerinde takla attığı,

kurbağaların öttüğü,kelebeklerin uçuştuğu dere kenarındaki yolda hayli yürüdüBiraz

ilerde bir değirmen olduğunu görünce sevindiBiraz hızlı yürüyerek değirmenin yanına

gittiYaşlı bir değirmenci un çuvallarını silkeliyordu

DeÄŸirmenciye selam verdi:

-Ä°yi akÅŸamlar deÄŸirmenci amca!Kolay gelsin,dedi

DeÄŸirmenci:

-SaÄŸ ol oÄŸul!Kimsin,kimlerdensin?Nerden gelip nereye gidiyorsun?

-Adım AliVeliköylüyümGurbete iş aramaya gidiyorumEvde beni büyüten dünya tatlısı

bir ninem varİş bulup onu yanıma alacağım

-Sen ,çok akıllı bir çocuğa benziyorsunSana şimdilik vereceğim bir iş yokAncak kabul edersen sana bu gecelik bir iş verebilirimBen bu gece evime gideceğimSen değirmeni

bekleyeceksinAncak dikkatli olman lazım Çünkü hırsızlar gelip un çuvallarını çalıyorlar

Yetim Ali,yaşlı değirmencinin önerisini kabul ettiO gece değirmende kaldıUn çuvalla-

rının ağzını bağlamak için kullanılan iplerden bir tuzak hazırlayıp kapının elceğine bağladı

Sonra gidip değirmen taşının yanında beklemeye başladıSabaha doğru bir ses duyduGelen bir hırsızdıHırsız kapıyı açar açmaz tuzağa düştü Ali de tuzağa düşen hırsızın ellerini ve ayaklarını bağladı

Yaşlı değirmenci sabahleyin gelip bir hırsızın yakalandığını görünce çok sevindiAli’nin

hazırladı tuzağa ise şaştı kaldıHırsızı,güvenlik görevlilerine teslim ettiler Ali,vedalaşa-

rak değirmencinin yanından ayrılmak istediYaşlı değirmenci ,Ali’ye yalvararak bir hafta

daha yardımcı olmasını istediAli,yaşlı değirmencinin isteğine yok diyemediBir hafta

daha değirmende nöbet tuttu O arada Ali’nin ve hazırladığı tuzağın ünü her tarafta

duyulduHiçbir hırsız değirmenden un çalmaya gelmedi

Ali’nin çalışmasından çok memnun olan değirmenci Ali’ye çalışmasının karşılığından daha fazla para verdi Ali’yi yolcu ederken dedi ki:

-Güle güle git evlat1Yolun açık olsun! Çok dürüst ve akıllısınSenin iyi bir iş bulacağını ileride iyi yerlerde olacağına inanıyorumSenin gibi birisine herkes iş verirHaydi git

sağlıcaklaAyağın taşa rastgelmesin Gün gelirde yolun buralara tekrar düşerse beni de

ziyaret edersen mutlu olurum

Yetm Ali,on beş saatlık bir yolculuktan sonra İstanbul’a geldiBir matbaada iş bulup

çalışmaya başladıAli hem çalıştı hem de üniversitede okuduMakine mühendisi olduAli,

şimdi matbaa makineleri üreten bir fabrikada müdürEvlendiİki de çocuğu varNinesi ve

ailesiyle çok mutlu ve huzurlu yaşıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

forumsinsi.com