Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, bölünmesi, hakkında, hücre, üreme

Hücre Bölünmesi Ve Üreme Hakkında Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hücre Bölünmesi Ve Üreme çeşitleri

Hücre Bölünmesi Ve Üreme hakkında bilgi

Hücre Bölünmesi Ve Üreme kısaca

Hücreler ancak bölünerek çoğalabilirler Bu bölünme sırasında çekirdekte bulunan kalıtsal bilgi kardeş hücrelere aktarılır Bir hücrenin bölünebilmesi için belirli bir büyüklüğe gelmesi gerekir

Bölünmenin Yararları: Eğer bir canlı, bir hücrenin büyümesi sonucu meydana gelmiş olsaydı, bu canlıda hem hücre içi taşınma olayları zor olacak, hem de difüzyon yüzeyi azaldığı için dışarıdan alınacak besin miktarı azalacaktı

Ancak hücre bölünmesi ile bu zorluklar ortadan kaldırılmış olur Hücre bölünmesi ile hem hücre içi taşıma olayları kolaylaşırken, hem de difüzyon yüzeyi artar

Bir hücrelilerde hücre bölünmesi çoğalmayı sağlar Çok hücreli organizmalar da ise, doku, organ ve sistemlerin büyüyüp gelişmesini, yıpranan hücrelerin onarılmasını, ölen hücrelerin yerine yenilerinin yapılmasını sağlar Hücre bölünmesi, hücrenin özelliklerine, görevlerine, bulunduğu dokuya ve yaşam süresine göre değişir

Hücrelerin bölünme hızları da oldukça farklıdır Örneğin; embriyon, bağırsak epiteli, deri hücreleri çok sık ve hızlı bölündükleri halde kas hücreleri oldukça yavaş bölünür Olgun bir insanın sinir hücreleri ise çok özelleştiğinden hiç bölünmez

Bir hücrenin bölünebilmesi için belirli bir büyüklüğe ulaşması ve nükleik asitlere sahip olması gerekmektedir Canlılar dünyasında, Amitoz (Amitozis) Mitoz (Mitozis) Mayoz (Meiosis) olmak üzere üç farklı tip bölünme vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com