Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amerika, vizesi, öğrenci

Amerika Öğrenci F1 Vizesi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

F1 Vizesi Nedir - F1 Vizesi Hakkında - F1 Vizesi Evrakları - Amerika Öğrenci F1 Vizesi Nedir

ABD öğrenci vize işlemlerine dil okuluna başlamayı düşündüğünüz tarihten en erken 3 hafta öncesinde başlamalısınız Acil durumlarda bu süre 5 gün öncesine kadar olabilir Erken başvurmak ve istenilen belgeleri sağlamak vize almak için tek başına yeterli değildir Her öğrenci adayının akademik ve kişisel geçmişi farklı olduğundan, öğrenci vizesi için aynı anda başvuran iki öğrenciye farklı sorular sorulabilir ve farklı vize prosedürleri uygulanabilir Aşağıda açıklanan vize işlemleri ve gerekli dökümanlar genel bilgi verme amacını taşımaktadır ve vize memurlarının inisiyatifine bağlı olarak değişiklik gösterebilir

Vize Belgeleri

En az 6 ay geçerli pasaport

Pasaportunuz, Amerika'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır

I-20 öğrenci kabul belgesi

ABD'de kayıt olduğunuz okulun onaylayıp gönderdiği belgedir Bu belgede size ayrılan kısmı imzalamayı unutmayın

5cm x 5cm ebatında bir adevesikalık fotoğraf

Fotoğrafınız kesin olarak belirlenmiş kurallara uygun olmalıdır Fotoğrafta aranılan kurallar şunlardır:

1 Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkkameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır

2 Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50'sini kapsamalıdır

3 Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır

4 Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır Saçın üskısmından çenenin alkısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm - 35 mm olmalıdır Göz seviyesi de fotoğrafın alhizasından itibaren 28 mm - 35 mm olmalıdır

5 Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır

6 Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir

7 Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır

8 Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez

9 Hızlı çekim fotoğraflar yada dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir Fotoğraflar, standarmuamele gerektiren film kullanılarak, standartek lens refleks tipi fotoğraf makinası ile çekilmelidir

Vize Başvuru Ücreti

ABD Vize ücreti 100 (Yüz) ABD Dolarıdır Vize başvurunuzu yapmadan önce bu ücreti PASAPORTUNUZ ile birlikte herhangi bir DIŞBANK şubesine giderek yatırın Bankadan alacağınız makbuzu vize başvurunuzu yaparken yanınızda götürmelisiniz Vizeniz onaylansın veya onaylanmasın, bu ücreiade edilmez

DS-156 Başvuru Formu

Vize başvuru formudur

DS-157 Ek Başvuru Formu

16-45 yaş arası tüm erkek adayların doldurması gereken bir formdur

DS-158 Öğrenci Ek Başvuru Formu

ABD'de eğitim almak isteyen tüm adaylar için hazırlanmıştır

Diploma veya Öğrenci Belgesi

Mezun durumda iseniz geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi, öğrenci iseniz son bir kaç hafta içinde alınmış öğrenci belgesi Eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız, okuldan izinli veya kaydınızı dondurabileceğinize dair yazı almalısınız

Eğitim Sertifika ve Belgeleri

Daha önce dil kursuna gittiyseniz devam sertifikası veya okuldan alınmış hangi sürelerle hangi kura gittiğinize dair devam yazısı, varsa aldığınız veya almakta olduğunuz sertifika programları, meslek eğitim programları vb belgeler

(Evli iseniz) Aile Belgeleri

Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri

Mali Durum Belgeleri

Aşağıda açıklanan belgelerle, yurtdışında bir işte çalışmadan, tamamen kendi imkanlarınızla eğitim alacak düzeyde maddi olanaklara sahip olduğunuzu ispatlamalısınız Bankada en az 3 ay süreyle harekegören nakibirikiminiz olmalıdır Birikimleriniz tamamen size veya ailenize aiolmalıdır Göstereceğiniz paranın kaynağı çok önemlidir Borç, kredi veya emaneolarak aldığınız paralar kabul edilmeyebilir

Öğrenciyseniz veya bir işte çalışmıyorsanız;

Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri

Ailenize veya size aiolan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri

Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı

(Varsa) Otomobil ruhsafotokopileri

Kredi kartı ekstreleri

(Aileniz maaşlı çalışıyorsa) Çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, (SSK'lı iseler) SSK işe giriş bildirgesi

(Aileniz serbesçalışıyorsa) Vergi levhası fotokopisi, TicareSicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı

(Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri

(Evli iseniz) Eşinize ai(varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com