Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
rol, sosyal

Sosyal Rol Ne Demek

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sosyal Rol Ne Demek

Sosyal rol ne demek

SOSYAL STATÜ VE ROLLER:

Statü: İnsanlırn toplum içindeki yerini ifade eden, bir kavramdır Statü, kişilerin çocuk, doktor, müslüman, öğretmen, işveren, örneklerindeki gibi kim olduklarını belirtir, ona bir takım haklar sağlar ve yükümlülükler yükler

Statü Çeşitleri:

1 Verilmiş (edinilmiş) Statü: Kişilerin yetenek ve becerilerine bakmadan ve onların bir çabası olmadan, kendileri dışındaki faktörler tarafından

sağlanır Yani kişi doğumuyla, cinsiyetiyle veya yaşıyla ilgili bu statüyü elde eder Örneğin, Yaşlı, genç, kadın, erkek, siyah, beyaz

2 Kazanılmış Statü: Kişilerin kendi çabaları sonucu elde ettikleri stütüdürÖrneğin, anne, baba, öğretmen rolü çok büyüktür ve çok çabuk değişebilir

Sosyal Prestij (İtibar): Bir bireye ya da kümeye (grub) başka birey ya da kümelerle, ilişkilerinde üstünlük sağlayan duruma denir Doktorluk statü,doktorun sevilmesi, aranması , durumuna prestij denir

statünün Özellikleri:

1 Her insan birden fazla statüye sahip olabilir

2 Bazıları doğuştan bazıları sonradan kazınılır

3 Bazıları doğumdan ölüme kadar değişmezken koşulları daha kolay değişir

4 Her stütü belli kurallara bağlıdır

5 statüler arası ilişkiler ağı vardır

6 Toplumdan topluma değişiklik gösterebilir

Anahtar (Temel) Statü: Bireyin sahip olduğu statülerden toplum da en etkin olanına anahtar statü denir Anahtar stütü kişinin toplum içindeki kişiliğini belirler Cumhurbaşkanı, General, Öğretmen, İmam genellikle kişinin diğer statülerine göre anahtar stütü niteliği taşır

Rol: Toplumun bireyden statüsüne uygun olarak beklediği davranışlarına rol denir Kişinin her taşıdığı statüye göre bir çok rolleri vardır Her rol, diğer rollerle olan ilişkilerinin derecelerine göre var olur ve anlam kazanır statünün dinamik yönüdürBir kimse hem öğretmen, hem sporcu hem parti üyesi olabilirRol Pekişmesi: Rollerin birbirini kolaylaştır-masıdır Ana okulu , öğretmeni Rol Çatışması: Bireyin sahip olduğu statülerine uygun rolleri arasında herhangi birine uygun davranışı yapacağına karar verememesi haline rol çatışması denir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com