Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buldu, logaritma, logaritmayı

Logaritmayı Kim Buldu , Logaritma Ne Demek

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Logaritmayı Kim Buldu , Logaritma Ne Demek

Logaritmayı kim buldu

Logaritma on yedinci yüzyılın başında hesapları hızlandırmak için keşfedilen bir matematik yöntemidir Logaritma 300 yıldan daha uzun bir zaman, temel bir hesap metodu olmuştur On dokuzuncu yüzyılda masa hesap makinalarının doğuşu ve yirminci yüzyılda elektronik hesap makinalarının ortaya çıkışı, logaritmaya olan ihtiyacı azaltmıştır Ancak logaritmik fonksiyonların teorik ve uygulamalı matematikte özel bir yeri vardır

Logaritma, birbirinden habersiz çalışan iki kişi tarafından keşfedilmiştir Bunlar; 1614’te İskoçyalı John Napier ve 1620’de İsviçreli Joost Bürgi’dir

Logaritmayı açıklamak için 2x2x2= 8 ifadesine bakalım Bu 23= 8 olarak kısaca yazılabilir Bu örnekte 3, 8’in 2 tabanına göre logaritması denir Eğer logaritma 10 tabanına göre olursa, bu logaritma basit logaritma veya keşfeden Henry Briggs’e izafeten Briggs logaritma denir Basit logaritma; 102= 100, 103= 1000, 104= 10000 eşitliklerine dayanır

Logaritma kullanılarak çarpmalar, toplamaya çevrilir Mesela; 150 ile 254’ü çarpmak için, iki sayının logaritmaları tablodan bulunur ve toplanır Sonra bu logaritmaya karşı gelen sayı tablodan aranır ki, bulunan sonuç, sözkonusu iki sayının çarpımından ibarettir 150 ve 254’ün logaritmaları sıra ile 2,17661 ve 2,4048’dir Toplam 4,5809 olur Logaritması bu olan sayı aranırsa, 38100 bulunur

Eğer taban olarak yaklaşık 2,71828 olan “e” sayısı alınırsa, bu logaritma tabii logaritma veya keşfeden John Napier’e izafeten Napier logaritması olarak da isimlendirilir

Adi ve Doğal logaritmalar birbirleri ile ilgili olup, doğal logaritma, basit logaritmaya 0,4343 sayısı ile çarparak çevrilebilir Basit ve doğal logaritmaların dışında herhangi pozitif bir reel sayı tabanına göre de logaritma kullanılır Ancak negatif sayıların hiçbir tabana göre logaritmasının olmayacağı açıktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com