Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alacak, cumhuriyeti, gerçek, kimlik, kişiler, numarası, olan, türkiye, vatandaşı, vergi

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olan Gerçek Kişiler Nasıl Vergi Kimlik Numarası Alacak

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olan Gerçek Kişiler Nasıl Vergi Kimlik Numarası Alacak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gerçek kişiler nasıl vergi kimlik numarası alacak?

Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişiler, vergi mükellefiyetini gerektirecek faaliyetleri nedeniyle mükellefiyetinin tesis edileceği vergi dairesine, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yazılı bulunan nüfus cüzdanının noter onaylı bir örneğini yada vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi ile işe başlama bildirimi ekinde istenilen belgelerle birlikte mükellefiyet kaydı yaptırılabilmektedir Nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yazılı olmayan mükellefler ise yetkili makamlardan alacakları Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösterir belgeyi ibraz edeceklerdir Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları, vergi kimlik numarası olarak kullanılacağından mükelleflere vergi dairelerince ayrı bir vergi kimlik numarası verilmeyecektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-20-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyeti olmadığı halde, vergi kimlik numarası ibraz etmek zorunda olanlar ne yapacak?

Vergi Usul Kanununun 8 inci maddesinin son fıkrasına istinaden çıkarılan 240, 247 ve 262 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğler ile 4358 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan 1 ve 2 Sıra Numaralı Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliğinde belirtilen işlemlere taraf olan ve işlemleri gerçekleştirecek kişi ve kuruluşlara vergi kimlik numaralarını ibraz etmek zorunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişiler vergi kimlik numarası olarak, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını ibraz edeceklerdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com