Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hakkında, tebeşir, yapılır

Tebeşir Nedir , Tebeşir Neden Yapılır , Tebeşir Hakkında Bilgi

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tebeşir Nedir , Tebeşir Neden Yapılır , Tebeşir Hakkında Bilgi

Tebeşir nedir , Tebeşir neden yapılır , Tebeşir hakkında bilgi

Tebeşir Birbirine gevşek olarak bağlanmış çok ince toz halindeki bir çeşit kireçtaşı Kireçtaşı kalsiyum karbonat mineralidir Tebeşir, kalsiyum karbonatla birlikte çok az miktarda balçık mineralleri, silis tanecikleri, çakmaktaşı tozu ihtiva eder (Bkz Kireç)

Tebeşir, foraminifere ve coccoliths gibi mini mikroorganizmaların milyonlarca sene önce deniz diplerinde biriken kabuklarıdır Kuzey Amerika’da Alabame ve Teksas’ta; Avrupa’da İngiltere, Fransa ve İsveç’te bol miktarda tebeşir yatakları vardır

Tebeşir, temizlenip saflaştırıldıktan sonra portlant çimento yapımında ve dezenfektan olarak kullanılır Tebeşirin işlenerek pudra haline getirilmesiyle kullanma sahası daha da artmıştır Pudra tebeşir, seramik, cam macunu, muhtelif kozmetik, lastik, kağıt, marley, dişmacunu gibi birçok yerde dolgu maddesi olarak kullanılır

Okullarda karatahtalarda yazı yazmak için kullanılan tebeşir tabii tebeşirden yapılmaz Bu tebeşirler çok ince tebeşir tozunun, renk maddeleri, suda eriyen yapıştırıcılarla karıştırılıp, kalıplara dökülmesiyle elde edilir ABD’de içine zehirli olmayan maddeler de karıştırılarak kağıt kalıplar içine dökülerek elde edilen tozsuz tebeşirler yapılmıştır

Ülkemizde tozsuz tebeşir ilk defa 1982 senesinde Türkiye Gazetesi tesislerinde üretilmiş ve “Tozsuz Altın Tebeşirleri” adı verilmiştir

Bununla beraber tebeşir tozunun ağırlığını arttıran malzemelerin sabun türü maddeler olduğu sanılmaktadır Metal ve taş üzerine yazı yazmada kullanılan tebeşirlerse sabun, balmumu, reçine ve lamba karasından yapılır Tebeşir umumiyetle silindir biçimindedir Dört köşe olanları da imal edilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com