Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, iletişim, nelerdir, ögeleri

Bilgi İletişim Ögeleri Nelerdir?

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İletişim ögeleri nelerdir?

İletişimi açıklamak için altı temel öge kullanılır:

Kaynak (Gönderici)

Alıcı

İleti (Mesaj)

Bağlam (Ortam)

Dönüt (Geri bildirim)

Gönderici, duygu düşünce ve isteğin aktarılmasında sözü söyleyen kişi veya topluluklara denir Alıcı, iletilen sözü alan kişiye veya topluluğa denir Aynı şekilde ileti, gönderici ile alıcı arasında aktarılmakta olan duygu, düşünce ya da isteğe denmektedir Bu temel iletişimin gerçekleştiği ortama bağlam; gönderici ile alıcı arasındaki iletinin gönderilme şekline kanal denmektedir Eğer varsa iletiye verilen her türlü yanıt da dönüt olarak adlandırılmaktadır Eğer sistemde bir tür şifreleme söz konusuysa ve konuşan iki kişinin birbirini anladığı seslerden oluşan ve belli kuralları olan her doğal dile de kod veya şifre adı verilir

Vikipedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

İletişimin Ögeleri Nelerdir?

İletişimin Ögeleri, İletişimin Ögeleri Nedir, İletişimin Ögeleri Nelerdir, İletişimin Ögeleri Hakkında Bilgi,

İletişimi açıklamak için altı temel öge kullanılır:

* Kaynak (Gönderici)

* Alıcı (Hedef)

* İleti (Mesaj)

* Bağlam (Ortam)

* Dönüt (Geri bildirim)

* Kanal (Araç)

Gönderici, duygu düşünce ve isteğin aktarılmasında sözü söyleyen kişi veya topluluklara denir Alıcı, iletilen sözü alan kişiye veya topluluğa denir Aynı şekilde ileti, gönderici ile alıcı arasında aktarılmakta olan duygu, düşünce ya da isteğe denmektedir Bu temel iletişimin gerçekleştiği ortama bağlam; gönderici ile alıcı arasındaki iletinin gönderilme şekline kanal denmektedir Eğer varsa iletiye verilen her türlü yanıt da dönüt olarak adlandırılmaktadır Eğer sistemde bir tür şifreleme söz konusuysa ve konuşan iki kişinin birbirini anladığı seslerden oluşan ve belli kuralları olan her doğal dile de kod denir…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com