Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanları, enerjisi, hidrojen, kullanım

Hidrojen Enerjisi Kullanım Alanları

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hidrojen Enerjisi Kullanım Alanları

hidrojen enerjisi kullanım alanları

Hidrojenin Kullanım Alanları

Ulaşımda ,endüstride ve evlerde hidrojen kullanımı aslında sanıldığı kadar yen değildir Evlerde kullanılan havagazı aslında hidrojen ve karbondioksitin karışımıdır Sanayide petrolün rafine edilmesinde, amonyak ve metanol üretiminde, metalürji ve gıda sektörlerinde kullanılmaktadır Uzay mekiğinin roketlerinin yakıtı da hidrojendir

Uygun şekilde depolandığı takdirde hidrojen , ister sıvı , ister gaz halde bulunsun yakıt olarak kullanılabilir Otomobil üreticileri hidrojenle çalışan otomobiller geliştirmişlerdir Hidrojen benzinden %50 daha verimli yanar Ve daha az kirliliğe yol açar Kirliliğin azaltılması için benzin, etanol, metanol ve doğalgazla karıştırılabilir Tamamıyla hidrojen yakan bir motor sadece su ve az miktarda azot oksit üretecektir

Yakıt pilleri , hidrojenin elde edilmesi için geliştirilen bir teknolojidir Yakıt pillerinde elektroliz prosesi tersine çevrilerek, hidrojenle oksijen elektro-kimyasal bir prosesle birleştirilir Bunun sonucu elektrik,su ve ısı açığa çıkar

ABD’nin uzay programında , otomobil ve otobüsleri çalıştıracak güçte yakıt pilleri geliştirilmiştir ve çeşitli şirketler yakıt pilleri üzerine çalışmalara devam etmektedirler

İkinci dünya uluslar arası enerji konferansında hidrojenin sekiz değişik uygulama alanı oluğunu ve çalışmaların bu alanlar içerisinde gerçekleştirildiği bildirilmiştir

Bunlar:

Hidrojen Depolama

Atık Isı Depolama

Elektrik Depolama

Isıtma veya Soğutma

Elektrik Üretimi

Pompalama veya Basınçlama

Hidrojen Temizleme

Deteryum Ayırma

Hidrojenin taşıtlarda yakıt olarak kullanılabilmesi için önemli avantajlar olsa da, benzinin yerini alabilmesi için en azından 20 yıllık bir sürenin geçmesi gerektiği öngörülmektedir [34]

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com