Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hakkında, hava, kurumu, türk

Türk Hava Kurumu Hakkında Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Hava Kurumu Hakkında Bilgi

Türk Hava Kurumu hakkında bilgi Türk Hava Kurumuyla ilgili bilinmesi gerekenler

Türk Hava Kurumu Türkiye'de havacılığı geliştirmek gayesiyle 16 Şubat 1925'te kurulan dernek Atatürk tarafından Türk Tayyare Cemiyeti adıyla kuruldu Sonra Türk Hava Kurumu adını alan dernek, 1926 yılında Türk Uçak Sanayiini geliştirmek maksadıyla TOMTAŞ (Tayyare Otomobil ve Motor AŞ) adı altında o dönemin şartları zorlanarak Kayseri Uçak Fabrikasının kurulmasına maddi yönden destek oldu 1925-1935 yılları arasında bağışta bulunan il ve ilçelerin isimlerini taşıyan 351 adet uçağı hava kuvvetlerine armağan etti 1940'lı yıllarda İngiliz Gibsy Major lisansı ile Magister eğitim uçağı üretimine geçildi Ankara Etimesgut'ta bulunan fabrikada çeşitli tipte planör ve uçak imalatı gerçekleştirilerek bu projenin ürünleri olan THK-5 tipindeki uçaklar Türk Sivil Havacılığının hizmetine verildiği gibi Danimarka'ya da satıldı 1948 senesinde Ankara Gazi Orman Çiftliğinde kurulan motor fabrikası ile üretimde bulunduğu beş yıl içerisinde çağın şartlarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak 25 motor imal etti Uçak ve Motor fabrikaları o gün için başlıca müşterileri durumunda olan Milli Müdafaa Vekaleti (Milli Savunma Bakanlığı)nden sipariş alamamaları ve kurum gelirlerinin bu faaliyetlere yetmemesi üzerine satılma kararı alındı O dönemin bütün olumsuz şartları zorlanarak kurulan bu uçak üretim zinciri görünüşte verimli olmadığı gerekçesiyle, gerçekte ise bugün bile tam anlaşılamayan sebeplerle durduruldu Uçak ve Motor üretimi için kurulmuş olan bu tesisler MKE kurumuna devredilerek başka maksatlar için kullanıldı

Türk Hava Kurumu; Ankara Etimesgut, Eskişehir İnönü, Konya Akşehir tesislerinde paraşüt başlangıç, paraşüt tekamül, planör başlangıç, planör tekamül, amatör model uçak, yelken kanat ve balon olmak üzere sekiz dalda faaliyet göstermektedir Ayrıca meraklı gençlerin yapmış oldukları plastik model uçakların da sergilenebilmesi ve meraklılarına ulaşabilmesi için çeşitli model uçak yarışmaları ve sergileri açmaktadır Türkkuşu Genel Müdürlüğünün de bağlı bulunduğu Türk Hava Kurumunun bütün il ve ilçe merkezlerinde şubeleri bulunmaktadır Gelirleri, eğitim tesislerinde kurslara katılan gençlerden ve pilot adaylarından alınan ücretlerle, vatandaşların yaptığı kurban derisi ve para bağışlarından ibarettir Türk Hava Kurumunun, bu gelirleri daha akılcı olarak kullanıldığı takdirde, pek büyük ve faydalı hizmetler gerçekleştirmesi mümkündür Müslümanların ibadet olarak verdikleri bağışlarla ayakta duran bu kuruluşun, hiçbir tesis ve şubelerinde bir mescidin olmaması çok dikkat çekicidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com