Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
istanbul, kompozisyonu, kurtuluşu, lazım

İstanbul Kurtuluşu Kompozisyonu Lazım

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

istanbul şeyi hakkında hiçbişey bilmiyorum kardeşimde istiyo bi foruma sor dedi bilen varsa adam gibi bitane versin geçen sene sınıfta kalıyodu

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

İstanbul, tarih boyunca birçok devlete başkentlik yapan günümüzde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en kalabalık şehridir 41° K, 29° D koordinatları arasında Marmara Bölgesinde yer alan şehrin topraklarının bir kısmı Asya, bir kısmı Avrupa kıtasındadır

Sırasıyla Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapan şehir, Ankara’nın başkent olmasının ardından dahi kültür, sanat, ticaret, sanayi, eğitim, turizm merkezi olma özelliğini sürdürmüştür

İstanbul çevresinde yerleşim ve hayat Taş Devrine kadar uzanmakla birlikte, şehir üzerinden Anadolu’ya geçen Traklar, Frigler gibi topluluklar burada yerleşim yerleri kurmuşlardır Tarihsel bilgiler şehrin İÖ 750-550 yılları arasında kurulduğunu göstermektedir Kent tarihine genel olarak bakmak gerekirse, şehir yönetimi altında olduğu imparatorluktan ismini almıştır, Bzyantium adı, Bizans İmparatorluğu döneminde Konstantinapolis adı ve Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde İstanbul adı kullanılmıştır

Ilıman bir iklime sahip olan İstanbul, önemli yükseltileri olmayan, küçük akarsuların su kaynaklarını oluşturduğu, Marmara Denizi ve Karadeniz’e kıyısı olan, maki bitki örtüsüne sahip ildir

İstanbul’da ekonomi büyük ölçüde sanayi, ticaret, ulaşım ve turizme dayanır Madeni eşya, makine, otomotiv, kimya, dokumacılık, besin, cam sanayi alanlarını oluştururken, özelikle coğrafi konumu itibariyle önemli bir ticaret merkezidir Sahip olduğu tarihsel ve doğal güzellikler ile turistlerin ilgisi çeken şehir, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Haliç, Boğaziçi, Taksim ve Sultanahmet meydanları, Anadolu ve Rumeli Hisarları, Yerebatan Sarnıcı, camileri, kiliseleri, müzeleri ve gezilip görülecek birçok yeri ile tam bir turizm merkezidir ve yılın her dönemi canlı bir turizme sahiptir

Eğitim yönünden de bir merkez olan İstanbul, nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak adına ilköğretim, lise ve üniversite olarak birçok eğitim ve öğretim kurumuna sahiptir İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul teknik Üniversitesi şehrin bünyesinde barındırdığı yükseköğretim kurumlarındandır

Medeniyet kenti olarak anılan şehri İstanbul, gerek konumu gerekse görülmeye değer güzellikleri, kültürü, geçiş noktası olma özelliğiyle eşsiz bir kıta parçasıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com