Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, bireycilik, hakkında, mutlak

Mutlak Bireycilik Hakkında Bilgi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kişisel tatmine sırtımı çevirdim çünkü başka bir şeye hizmet etmemin gerekli olduğunu, zannediyorum, “özveri ile “vazgeçmeye, “coşkuya çağrıldığımı hissediyorum Pekâlâ! Artık hiçbir fikre hizmet etmezsem, hiçbir üstün varlık yok demektir, bunun sonucu kendiliğinden artık, her koşulda Ben’den başka hiçbir insana hizmet etmiyorum Böylece sadece olan veya varlık olarak değil, aynı zamanda bilincim için de ben Biricik’im

Bölüşmede sana, tanrısaldan, insandan daha fazla bir pay düşüyor, sana ait olan sana geri geliyor Kendini, başkalarının gözünde olduğundan daha güçlü olarak tasarla ve böylece daha fazla gücün olacaktır; kendini daha çok olarak düşün, daha çoğa sahip olacaksın

Sadece tanrısal olan şeye çağrılmadın, sadece insansal olan her şeye hakkın yok, aynı zamanda sana ait olanın yani kendine mal edecek güce sahip olduğun her şeyin sahibisin, diğer bir anlatımla sen, sana ait olan her şeye uygunsun ve yeterlisin

Her zaman bana, benim dışımda bulunan bir yön verme zorunluluğu hissedilmiştir, öyle ki insansal olanı istemem için teşvik edildim çünkü ben = insan Hıristiyanlığın büyüsel dairesi böyledir Fichte’nin ben’i de ben’in dışında kalan aynı varlıktır, çünkü herkes ben’se ve yalnızca bu ben’in hakları varsa, “Ben” olan odur, bu ben ben değilim Ben diğer ben’lerin arasında bir ben değildir, ben biricik bir ben’im; biriciğim Bundan dolayı gereksinimlerim, eylemlerim kısaca ben’deki her şey biriciktir

Ve yalnızca biricik ben niteliğimle her şeye sahip oluyorum, yalnızca bu şekilde ortaya çıkıyorum ve gelişiyorum İnsan olarak gelişmiyorum, ben’de geliştirdiğim şey insan değildir, geliştirdiğim şey ben olduğu sürece ben’im Biricik’in anlamı budur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com