Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Sanat Tarihi / Arkeoloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2700, bulundu, mühür, van’da, yıllık

Van’Da 2700 Yıllık Mühür Bulundu

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Van’Da 2700 Yıllık Mühür Bulundu

Van’da 2700 Yıllık Mühür Bulundu

Van Kalesi’nin kuzeyinde bulunan höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr Erkan Konyar başkanlığında yapılan kazı çalışması sırasında 2 bin 700 yıllık bir mühür bulundu

Van Kalesi’nin kuzeyinde bulunan höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr Erkan Konyar başkanlığından yapılan kazı çalışması sırasında 2 bin 700 yıllık bir mühür bulundu

Urartuların başkentliğini yapan Van’da, İstanbul ve Marmara üniversiteleri öğretim üyeleri tarafından arkeolojik kazı yapılıyor Van Kalesi’nin kuzeyinde bulunan 500 metrekarelik alanda yapılan kazılarda önemli bir bulguya ulaşıldı Daha çok Urartuların soylularının yaşadığı wwwfrmsinsinet/ alanda yapılan kazıda, Urartu soylularının ticarette kullandığı mühür bulundu Daha çok boyunda taşınan ve mermerden yapılan mührün üzerindeki cin figürü ile ağzından ateş çıkan ejderha figürü dikkat çekiyor

Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr Erkan Konyar, kırsal dışında Van Gölü Havzası’nda ilk defa bir Urartu kentinin kazıldığını söyledi

35 kişilik ekiple yapılan kazı çalışmalarında ilk olarak ortaya mezarlık ve 2 bin 700 yıllık bir mühür çıkarıldı İlk defa Urartu’nun başkentine yakın bir bölgede kazı çalışmalarının yapıldığını belirten Yrd Doç Dr Konyar, Urartu soylularının ticaretle uğraştığını kaydetti Yrd Doç Dr Konyar, “Kazı başlangıcında bir Urartu soylusuna ait mühür bulduk Bu mühür boyunda taşınıyor Bundan anlaşılıyor ki burada yaşayan halkın sosyoekonomik yapısı yüksek Ayrıca da ticaretle uğraşıyorlar Şimdiye kadar hep kırsaldaki alanlar kazıldı Başkentle ilişkili halkın mimarisi, sosyoekonomik yapısının belirlenmesi wwwfrmsinsinet/ açısından ve Urartu arkeolojisi açısından çok önemli bir kazıdır 3 bin yıl öncesinden kalan bir tabakalanma var Van halkının sosyoekonomik yapısı, beslenme alışkanlıkları, popülasyonu, ticari faaliyetleri, Van Gölü su seviyesinin yükselme ve alçalma durumları belirlenecek İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Antropoloji, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümlerinde görevli bilim adamları ise kıyı şeridi çalışmalar yapıyor” dedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com