Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
george, hayatı, olah

George A. Olah Hayatı

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

George A. Olah Hayatı

George A Olah

Budapeşte, Macaristan, Mayıs 22, 1927 Julius Olah ve Magda Krasznai oğlu doğdu Babam bir avukat ve ailem benim en iyi bilgi kimse önce bilim ilgisi vardı Iki dünya savaşı arasında büyüdü ve oldukça sağlam bir genel eğitim almış olan eğitim sistemi, Avusturya-Macaristan Monarşi uzanan kökleri olan bir ülkede, bir tür orta sınıf çocuklar yaşadı Piarist Babalar, Roma Katolik sipariş tarafından işletilen Budapeşte en iyi okullarından biri (kıdemsiz ve kıdemli lise bir kombinasyonu) Gymnasium katıldı Beşeri bilimler ağırlıklı vurgulayan sıkı ve zorlu bir müfredat, Latince, Almanca ve Fransızca olarak diğer zorunlu dilleri ile 8 yıl dahil Biz daha sonra benim okul yıllarında kimya herhangi bir özel ilgi hatırlamak değil Budapeşte Üniversitesi'nde fizik profesörü oldu olağanüstü bir fen bilgisi öğretmeni olmasına rağmen Benim ana ilgi, beşeri bilimler, özellikle tarih, edebiyat, vb (ve hala Okulda Latince klasikleri okuma olarak değil, daha olgun bir yaşta olduğu gibi yerine getirmek olsa da, birkaç bilim adamları sonraki hayatında böyle bir saptırma için zaman gelemez

Ben, liseden mezun olduktan ve Budapeşte savaş yıkım hayatta olan ve yaşam ve savaş küçük bir yırtık ülkede karşılaştığı zorlukları anlayarak sonra, üniversite, sunulan çeşitliliği çekti girdikten sonra kimya çalışmaya başladı

Budapeşte Teknik Üniversitesi Sınıflar görece küçüktü Biz muhtemelen sayıları hızla oldukça başarısız olanlar devam edemedi "ya da öl" sözlü sınavlar, talep ederek, ilk yıl boyunca belki yarım kırpılmış bir sınıf, 70 veya 80 ile başladı Laboratuvar olanakları bu nedenle sadece birkaç accomodated olabilir bu sınırlı olduğundan, bu, oldukça acımasız bir süreç oldu Aynı zamanda laboratuvar eğitimi kapsamlı oldu Örneğin, organik laboratuvarda yaklaşık 40 Gatterman hazırlıkları yaptı Kesinlikle sağlam bir temel verdi

Organik kimya, özellikle ilgimi ve daha sonra kendisi Emil Fischer Berlin'deki bir öğrenci oldu, Macaristan, organik kimya kıdemli profesörü Prof Geza Zemplen bir araştırma görevlisi olmak için şanslıydı Macaristan'da organik kimya alanında saygın bir okul kurdu Fischer gibi, o da onun öğrencileri kendi yolunu ödemek için beklenen ve hatta onun laboratuvarda çalışmak ayrıcalık için ödeme Herhangi bir ücret değil, aynı zamanda ücret anlamına rağmen, kendisine bir asistan olmak Zemplen müthiş bir üne sahipti ve kendisi için çalışan çok büyük bir deneyim oldu Aynı zamanda parti sevdim ve komşu barlar bu olağanüstü olaylar, gün boyunca sık sık sürdü Kesinlikle bir kondisyon bu deneyimleri ile geliştirilmiştir

Zemplen çok glikozitler ilgilenen bir karbonhidrat kimyager oldu Erken derneğimizin benim fikirlerim ve faiz her zaman yakından onun uymayan olduğu netleşti Flor içeren karbonhidratlar Kaplin reaksiyonlarda ilgi olabileceği düşünülmektedir, onun tepkisi beklenmedik şekilde çok olumsuz değildi Savaş sonrası Macaristan flor kimya takip etmek denemek için gerçekten çok zorlama Sonunda, ancak, o, HF, FSO3H veya BF3 varolmayan vardı ve ben bazı benim erken İştirak (A Pavlath, S Kuhn hevesli yardımıyla, kendim bile çalışması için gerekli temel kimyasallar, teslim oldu ) Laboratuvar alanı, özellikle davlumbaz (sadece sıcak hava yükseltmek ve bir baca vasıtasıyla iğrenç dumanı bazı almaya neden olan bir gaz brülör neden taslak tükenmiş tür) çok azdı ve hatta zaman hoş geldiniz değildi asistan profesör oldu daha önemli geleneksel iş "kirleten" Ancak, kimya binanın ikinci katında Enstitüsü kimyasalları depolamak için kullanılan arka açık bir balkon vardı Onun beklenmedik jestler bir Zemplen bu balkon kullanımı konusunda anlaştılar Biraz çaba ile, içine iki eski davlumbaz yüklü ve "balkon laboratuar" olarak anılacaktır ne de kısa bir süre içinde iş vardı Zemplen bile ayak emin değilim Ancak, yeni Bölümleri ve örtük bir anlayış bizim flor kimya ve ilgili çalışma Friedel-Crafts reaksiyonlar ve bunların ara artık resmen tolere edildiğini keyif aldım

Bazı yayınlar Macaristan, 50'lerin başlarında benim Hans Meerwein göz yakaladı Hala o, aynı zamanda bir Macar Chimica Acta yabancı dil sürümü olmasına rağmen, bir Hungrian dergi okumak için geldi bana nasıl bir gizem Zaten ondan cesaret verici bir mektup aldı ve (tamamen izole Macaristan bir zaman kolay değildir) yazışma kadar izledi Bir gün kendi çabalarıyla bor trifluoride bir silindir aldı, çünkü O benim zorluklar sempati sahip olması gerekir Ne çok değerli bir armağan!

Macar Komünist darbeden sonra eğitim sistemi Sovyetler örneğe göre darbe yedi Üniversite araştırmaları deemphasized ve araştırma enstitüleri Bilimler Akademisi çatısı altında kuruldu 1954 yılında Macar Bilimler Akademisi, yeni kurulan Orta Kimya Araştırma Enstitüsü katılmaya davet ve geçici bir endüstriyel araştırma enstitüsü laboratuarlarında ev sahipliği organik kimya küçük bir araştırma grubu kurulması mümkün oldu Şimdi de karım benim grup, biz işimizi genişletmek için başardık ve bizim olanakları en iyi şekilde yaptı Ekim 1956 yılında Macaristan, Sovyet yönetimine karşı ayaklandı, ancak ayaklanma kısa sürede köklü tedbirler ve çok hayat kaybına tarafından konulmuştur Budapeşte tekrar harap ve gelecekte daha loş görünüyordu Kasım-Aralık 1956 yılında çok genç nesil bazı 200000 Macarlar, ülke dışına kaçtı Ailemle ve çok benim araştırma grubu biz de bu yolu takip etmek ve Batı'da yeni bir hayat aramaya karar verdi

Alıntı Yaparak Cevapla

George A. Olah Hayatı

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

George A. Olah Hayatı

1949 Judith lengyel, hayatımda başıma gelmiş geçmiş en iyi şey evlendi Biz bizim ilk gençlik birbirlerine biliyordu ve mutlu fazla 45 yıldır evli Judy başlangıçta Teknik Üniversitesi, teknik sekreter olarak çalıştı Evlendikten sonra o kimya çalışmaya dahil edildi O muhtemelen haklı olarak, bu adım için tamamen sorumlu olduğunu hatırlıyor ve o sadece kimya dışında hayatta pek az şey olduğuna inanıyoruz görünüyordu onu tek fikirli kocası ile birlikte kabul etti Benim bakış açıma göre, karı ve koca için, birbirlerinin işlerini yakından anlamak ve hatta birlikte en çok arzu edilen işe yarayabilir Bizim büyük oğlu George John, 1954 yılında Budapeşte'de doğdu 1956 yılının Aralık ayı başlarında Macaristan kaçtı sonra eşim akrabaları vardı, biz Londra'da Aralık geç ulaştı Biz daha sonra Kanada, Montreal'de yaşayan annem-in-law, savaştan sonra, 1957 yılının bahar aylarında geçti Ilk kez Londra'da bizim kalmak sırasında, iş biliyordum ve literatürden hayran organik kimyacılar, bazı kişisel temas kurmayı başardı Ben onları çok hoş ve yararlı bulundu Özellikle Christopher Ingold ve Alexander Todd unutamayacağım ve ben her zaman için müteşekkirim bir şekilde bir genç, pratikte bilinmeyen Macar mülteci kimyager adına çabaları genişletti

Dow Chemical, Midland ana üs, Michigan, küçük bir araştırma laboratuvarı sınırdan 100 km Sarnia, Ontario, Kanada İştirakler büyük operasyonlar bulunmaktaydı zamanda kurulması oldu Ben bu yeni laboratuvar katılmak için bir pozisyon teklif edildi ve aynı zamanda Steven Kuhn dahil olmak üzere, iki orijinal Macar Ortak kiraladı Biz geç 1957 yılının Mayıs ayında Sarnia taşındı Bizim taşınma masrafları ödenmiş olarak tüm Montreal tren Allah'a dünyevi eşyalarını içeren iki karton kutular içinde kontrol edilir ve yeni bir hayat başladı Sarnia Bizim küçük oğlu Ronald Peter 1959 yılında doğdu Judy zamanda kariyerine devam etmek için hiçbir imkanı yoktu Kendi kariyerini feda o çocuk getirmek için kendini adamış O sadece bir on yıl sonra akademik hayatına geri döndü, daha sonra Cleveland araştırma tekrar bir araya geldi

Dow az Sarnia yıl verimli idi 50'lerin sonlarında istikrarlı karbokatyonlar benim ilk çalışma başlatılmış olduğunu, bu dönemde oldu Dow ve stiren üretim için etylbenzene Friedel-Crafts tip üretim büyük bir kullanıcı olarak carbocationic kimya Benim çalışma böylece aynı zamanda pratik bir önemi vardı ve bazı endüstriyel süreçleri iyileştirmek için yardımcı oldu Buna karşılık iyi muamele ve kendi fikirlerini takip etmek önemli bir özgürlük verildi Sonunda şirket Scientist, idari sorumluluğu olmadan yüksek araştırma konum terfi etti

'64 Yılının baharında Framingham Dow Doğu Araştırma Laboratuvarları, Massachusetts Fred McLarrerty müdürlüğüne altında kurulmuştur Laboratuar, sonradan sadece Boston dışında, Wayland taşındı 1965 yazında Western Reserve Üniversitesi, Cleveland, Ohio katılmaya davet edildi ve Anabilim Dalı Başkanı olma sorumluluğu ile profesör olarak akademik hayatına geri döndü

Cleveland yıl, hem de bilimsel ve kişisel olarak en ödüllendirici Judy araştırma ve araştırma grubu beni yeniden katılma başardı Eşim hızla büyüdü Western Reserve Üniversitesi ve komşu Kasa Institute of Technology kimya bölümlerine sadece bir park yeri ayrılmış, neredeyse bitişik Bu tek bir güçlü bir bölüme katılmak için mantıklı olacağı anlaşıldı Biz şaşırtıcı derecede az sürtünme ile 1967 yılında elde etmiş ve yerleşmiş kadar ortak departmanı Başkanı olarak hizmet etmesi istendi Benim idari sorumluluğu vazgeçmek mümkün olduğunu, 1969 yılında oldu Çok çalıştım gibi benim araştırma bu dönemde yaşadı asla Nitekim bu muhtemelen benim en verimli yıl

Cleveland 12 yıl sonra yeniden hareket zamanı gelmişti Bizim büyük oğlu George onun kolej yıl sonu yaklaşıyor ve Liseyi bitirdikten olan küçük oğlu Ron Stanford gitmek için zihnini ayarlayın O Kaliforniya'da yerleşmek için bütün aile için güzel gerektiğini bizi ikna etti Tesadüfen, 1976 Sid Benson sonbaharında, eski bir arkadaşı Los Angeles'taki Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde ona katılmak için ilgilenen olup olmayacağını öğrenmek için beni aradı Bazı ziyaretlerden sonra LA Güney Kaliforniya'da dinamik bir üniversite ve hayatın çekiciliği kimya kurmak için çalışıyor meydan bize taşımak için ikna etti Biz California aşık oldu ve biz hala USC sınırlı kimya tesisleri olduğu gibi, hidrokarbon araştırmalarının geniş bir alana bir araştırma enstitüsü kurmak ve kendi bina ve tesisleri ile bunu sağlamak için teklif edildi Biz 1977 yılının Mayıs ayında taşındı Hareket Batı benim araştırma grubu yaklaşık 15 üye katıldı Biz, bize laboratuar ekipmanları, kimyasallar, vb İki hafta en almaya başardık dışarı düzenlemeler ile araştırma enstitüsü inşa iken, geri, geçici çeyrekte kimya yapıyorlardı bazı büyük hareketli vanlar ile geldikten sonra çalıştı Enstitüsü tarafından Mr & Mrs DP USC cömert desteği ile kuruldu Loker, arkadaşlar ve Üniversitenin büyük destekçileri Enstitü, daha sonra onlardan sonra seçildi Don Loker birkaç yıl önce vefat etti, ama Katherine hala Enstitüsü yönetim kurulu başkanlığını Enstitüsü onu ve diğer arkadaşlar 'cömertliği sayesinde harika bir yeni ek sadece bizim alanı iki katına tamamlandı

Nobel Ödülü, bizzat herhangi bir bilim adamı olarak ödüllendirme olarak, bizim için yıllar içinde çok daha ayrılmış sabit çalışmaları ile katkıda bulunan, (şimdi kapatılacak 200 numaralandırma) ayrıca benim geçmiş ve şimdiki tüm öğrenciler ve ortakları tanınması olduğunu hissediyorum ortak bir çaba Ayrıca, sık sık vurgulanan veya tanınmıyor kimya bir alan, dünyanın dört bir yanından birçok meslektaşları ve arkadaşları tarafından temel katkılar tanır

Les Prix Nobel Nobel Ödülleri 1994, Editör Frängsmyr, [Nobel Vakfı], Stockholm, 1995 Tore

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com