Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gemi, makineleri, mesleği, mühendisi

Gemi Makineleri Mühendisi Mesleği

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gemi Makineleri Mühendisi Mesleği

Gemi Makineleri Mühendisi

TANIM

Gemi makineleri mühendisi, gemilerin itici kuvvet sistemlerinin, güç merkezlerinin, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin, dümen-dişli mekanizmasının, pompaların ve diğer mekanik ve elektrik teçhizatının projelerini yapan, bunların yapımı ve işletilmesiyle ilgili işleri planlayan ve yürütülmesini denetleyen kişidir

GÖREVLER

- Yeni inşa edilecek, yenileştirilecek veya onarımı yapılacak gemilerin projelerini yapar ve bu projelerin veya proje taslaklarının gemi genel planına yerleşimini sağlar,
- Gemi genel planına göre ve uluslararası standartlara uygun olarak makine ve ekipmanları seçer ve geminin mühendislik hesaplarını yapar,
- Gerekli malzemenin alımı için istenen nitelikleri belirler,
- Projeler doğrultusunda yapım, işletim ile bakım ve onarım işlerinin yürütülmesini sağlar

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Bilgisayarlar ve hesap makineleri, telefon, faks gibi iletişim araçları,
- Mihengir, gönye, cetvel, pergel, mikrometre gibi ölçü ve kontrol aletleri,
- Şablon, rapido gibi çizim alet ve makineleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Gemi makineleri mühendisi olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde genel yeteneğe,
- Sayısal düşünme yeteneğine,
- Göz-el koordinasyonuna,
- Bir işi planlayıp yürütebilme yeteneklerine sahip,
- Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilen,
- Mekanik ilişkileri görebilen, bir makineyi tasarlayabilen,
- Fen bilimlerine özellikle fiziğe ilgili
kimseler olmaları gerekir

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Gemi makineleri mühendisi tersanelerde, fabrikalarda, gemi makine dairelerinde görev yapar Çalışma yerleri bazen kirli ve rutubetli olabilmektedir Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür Ancak proje yaparken büroda çalışır Görev yaparken makine zabitleri, deniz motor makinistleri, ateşçi ve makine teknisyenleri ile işbirliği halindedir

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Gemi makineleri mühendislerinin iş bulma olanakları oldukça fazladır Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığına bağlı denizcilik işletmelerinde, resmi ve özel tersanelerde; deniz taşımacılığı yapan özel kuruluşlarda, gemi makineleri imal eden fabrikalarda, bu makinelerin alım-satımını yapan ticarethanelerde, mühendislik bürolarında çalışabilmektedirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi İstanbul Teknik Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, “Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği” bölümünde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY-2)” puan almak,
- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Meslek eğitiminin süresi 4 yıldır Eğitimleri süresince öğrenciler; Matematik, Fizik, Atölye (Tersane), Malzeme, Gemi Resmi, Gemi Makineleri, İmal Usulleri, Gemi Elektriği, Gemi Direnci, Gemi Deniz Yapı Mukavemeti, Gemi Hidrodinamik Dizaynları gibi temel bilim dersleri alırlar Öğrenciler eğitimleri esnasında, bakım, onarım, imal ve dizayn üzerine staj yapmak zorundadırlar

MESLEKTE İLERLEME

Gemi inşaatı mühendisleri eğitimlerini sürdürerek akademik kariyer yapabilirler, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerine yükselebilirler
BENZER MESLEKLER: Gemi ve deniz yapıları mühendisliği, gemi inşaatı mühendisliği

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Eğitim sırasında; Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun kredi hizmetlerinden, çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan yararlanabilirler
- Kamu kurum ve kuruluşlarında teknik hizmetler sınıfından ücret alırlar Özel sektör de ise anlaşmaya bağlı olarak değişen miktarlarda ücret alabilmektedirler

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com